Aktualności

Smog i pierwszy pozew zbiorowy w Polsce

Problem smogu w Polsce

Zanieczyszczenie środowiska wynika z działalności człowieka, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Problem w tym, że nie wszyscy mają potrzebę i świadomość dbania o ekologię. Państwo stara się w tym zakresie wdrożyć różnego rodzaju działania – z mniejszym lub większym skutkiem. Jeśli nie zrobi tego na czas, może narazić się na pozew od niezadowolonych i chorych obywateli.

więcej...

Pierwszy pozew zbiorowy przeciwko organom państwowym

Czym jest ulga meldunkowa?

Zacznijmy od tego, że sprawa z szykowanym pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa dotyczy wyłącznie osób, które w latach 2007-2008 nabyły bądź otrzymały w spadku mieszkanie, w którym zameldowane były przez minimum rok i następnie sprzedały je przed upływem 5 lat. 

więcej...

Reforma edukacji a pozew zbiorowy.

Reforma edukacji, która w obecnym czasie doprowadziła do sporego zamieszania w całym kraju stanie się być może już niedługo przedmiotem kolejnej dyskusji. Wszystko przez to, że niezadowoleni rodzice uczniów, którzy mają problem z dostaniem się do szkoły średniej, już teraz planują założenie sprawy przeciwko Polsce. Problem jednak w tym, że o pozwie zbiorowym raczej nie może być mowy.

więcej...

Upadek Coinroom i nadchodzący pozew zbiorowy?

 Kryptowaluty, takie jak Bitcoin miały być kolejnym krokiem w ewolucji form płatności na całym świecie. Według ich zwolenników, w niedalekiej przyszłości zastąpią obecne waluty krajowe i przeniosą większość transakcji do świata cyfrowego. Utrudnieniem w realizacji tych planów mogą być jednak wahania giełdowe i okresowe afery związane z kryptowalutami. Polacy przekonali się o tym niestety na własnej skórze.

więcej...

Płonące auta i pozew zbiorowy przeciwko BMW Group Polska

Postępowania grupowe są wytaczane z reguły przeciwko wielkim koncernom. Już niedługo tak też może się stać w przypadku BMW Group Polska. Sprawa dotyczy wadliwych aut, które w każdej chwili mogą stanąć w płomieniach. Problem jednak w tym, że BWM niezbyt chętnie rozmawia o całej sytuacji i niekoniecznie pali się do naprawy zepsutych samochodów.

Uszkodzone BMW

Tak naprawdę skala problemu jest bardzo duża – na całym świecie mamy bowiem blisko 1,6 mln uszkodzonych pojazdów w BMW. W naszym kraju sprzedano ok. 19 tys. zepsutych pojazdów. 

Ze względu na usterkę modułu EGR (chłodnicy zaworu recyrkulacji spalin) kierowcy mogą w każdej chwili spodziewać się zapalenia samochodu. W całej Europie doszło już do wielu zdarzeń, w których uszkodzone samochody BWM samoczynnie stanęły w płomieniach (dotyczy to także kilku przypadków w Polsce). 

więcej...

Pozew zbiorowy za reformę edukacji

Pozew zbiorowy za reformę edukacji

Reforma edukacji sprzed kilku lat spowodowała spore zmiany w Polsce - na tyle istotne, że 12 polskich miast zdecydowało się wystąpić z pozwem zbiorowym przeciwko Ministerstwu Edukacji Narodowej. Inicjatorem całego pomysłu jest aktualny Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski. Czy samorządy mają szansę na uzyskanie odszkodowania?

więcej...

Kryzys pozwów zbiorowych w Polsce?

Idea pozwów zbiorowych była jedna – postępowania odszkodowawcze miały być szybsze i tańsze, niż indywidualnie zakładane sprawy sądowe. To, co sprawdza się jednak za oceanem (postępowania grupowe są bardzo popularne w USA), niekoniecznie odnajduje się w polskiej rzeczywistości. Aktualne statystyki pokazują bowiem, że z roku na rok liczba pozwów grupowych w naszym kraju spada. Co decyduje o takiej tendencji? Okazuje się, że nie tylko treść przepisów.


więcej...

Pozew zbiorowy pracowników "budżetówki"

 Praca w tzw. budżetówce z pewnością niesie ze sobą wiele profitów – pewność wynagrodzenia, przeróżne dodatki socjalne, trzynasta pensja, konkretne godziny pracy. Problem jednak w tym, że o ile praca w sektorze państwowym daje nam stabilność, o tyle w zakresie wysokości uzyskiwanych zarobków nie jest już tak dobrze. Nauczyciele, policjanci, lekarze, pracownicy służb komunalnych mają co prawda zagwarantowane prawo do regularnych podwyżek, w praktyce jednak bardzo ciężko jest im to wyegzekwować. Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich wyroków stwierdził jednak, że pracownicy budżetówki mogą w takich sytuacjach występować z pozwami zbiorowymi przeciwko Skarbowi Państwa – co ważniejsze, także w zakresie niezwaloryzowanych pensji z kilku ostatnich lat.

więcej...

Czy GetBack będzie drugim Amber Gold?

Wydawało się, że po aferze z Amber Gold nic podobnego nie może się już przydarzyć Polakom. Jak pokazały wydarzenia ostatniego dnia wkrótce możemy być świadkami afery o porównywalnej wielkości. Chodzi oczywiście o sprawę obligacji firmy windykacyjnej GetBack i tysiące osób, które mogą stracić łącznie nawet 2 miliardy złotych. Czyżby szykowały się rekordowe pozwy zbiorowe?

więcej...

Wygrany pozew za zawalenie hali MTK.

Większość Polaków z pewnością pamięta tragedię, która wydarzyła się w hali Międzynarodowych Targów Katowickich dokładnie 28 stycznia 2006 r. Na skutek zawalenia się dachu hali zginęło wówczas  65 osób, a ponad 140 zostało rannych (26 osób doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu). Po ponad 12 latach od tego wydarzenia, poszkodowani mogą wreszcie zakończyć swoją batalię ze Skarbem Państwa. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł bowiem, że ewidentną winę za tragedię ponoszą władze, które nie dopilnowały zasad bezpieczeństwa na odbywającej się wtedy wystawie gołębi. W praktyce oznacza to jednocześnie wypłatę potężnego odszkodowania dla rannych w tamtym zdarzeniu. 

więcej...

Polisolokaty - odzyskiwanie opłat likwidacyjnych

Szanse na odzyskanie pieniędzy (zarówno tych ulokowanych w polisę, jak i stanowiących opłatę likwidacyjną) są wysokie. Wyroki licznych spraw sądowych pokazują, że kończą się one sukcesem dla konsumentów i przegraną dla firm ubezpieczeniowych oferujących polisolokaty. Aby odzyskać utracone pieniądze należy więc skierować sprawę do sądu (indywidualnie lub w ramach tzw. pozwu grupowego). Roszczenie zbiorowe jest efektywniejszym rozwiązaniem, które daje większą szansę na zwrot zainwestowanych pieniędzy. Niezależnie od tego czy konsument zdecyduje się na wytoczenie indywidualnej sprawy, czy też zebranie się z innymi oszukanymi w ramach pozwu grupowego, konieczny jest wybór doświadczonego prawnika, który będzie wiedział, jak poprowadzić daną sprawę. Samodzielne poszukiwania zabierają jednak sporo czasu i nie zawsze gwarantują sukces – w związku z tym portal wspolnypozew.com pomaga wszystkim oszukanym na tzw. polisolokatach w znalezieniu sprawdzonej kancelarii, która zajmie się sprawą odzyskania utraconych pieniędzy (pomoże też załatwić wszystkie formalności). Wystarczy tylko wysłać zgłoszenie wraz ze skanami odpowiednich dokumentów.

więcej...

Polisolokaty - opłaty likwidacyjne

Wiesz czym są polisolokaty? Według oficjalnego stanowiska to nic innego jak umowa ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Stronami takiego kontraktu jest towarzystwo ubezpieczeniowe (ubezpieczyciel) oraz konsument (ubezpieczający). Wydawałoby się, że z polisolokatami nie ma większego problemu – jest to kolejna umowa ubezpieczeniowa. Rzeczywistość pokazała jednak, że problem istnieje i jest naprawdę duży. Wiele osób, które zdecydowały się na zawarcie takiej umowy straciło swoje pieniądze. Jeśli zdecydowały się oddać sprawę do sądu, to w zdecydowanej większości wygrywały i przysługiwało im roszczenie zwrotu pieniędzy wraz z odszkodowaniem. Sądy są bowiem przychylne poszkodowanym z polisolokat.

więcej...

Nadchodzi pozew zbiorowy ws. szczepionek?

O kontrowersjach związanych ze szczepieniami słyszał już chyba każdy z nas. Zwolennicy przekonują o ich prozdrowotnych właściwościach, krytycy zaś twierdzą, że stanowią one poważne zagrożenia dla zdrowia i życia nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Co ciekawe, ruch antyszczepionkowy dysponuje licznymi badaniami, które potwierdzają jego stanowisko. Za sprawą błędu lekarzy szala zwycięstwa najprawdopodobniej przechyli się na rzecz przeciwników szczepień. Niewykluczone, że wkrótce czeka nas także duży niespotykany do tej pory w Polsce pozew zbiorowy wytoczony przeciwko służbie zdrowia i firmom farmaceutycznym.

więcej...

Znana galeria sztuki pod lupą prokuratury

Celem każdej piramidy finansowej jest powiększanie majątku. Problem w tym, że pieniądze nie trafiają w ostateczności do inwestorów, lecz do jednej osoby, która sprytnie potrafi manipulować innymi. Tak było w przypadku znanej każdemu spółki Amber Gold i inwestycji w złoto, tak też może być z białostocką galerią sztuki, wobec której prowadzone są czynności śledcze. Czy szykuje się ogromny pozew zbiorowy? Wydaje się, że tak, bo liczba oszukanych osób jest naprawdę duża. Co ciekawe, są wśród nich znani aktorzy, piosenkarze, dziennikarze i politycy.

więcej...

Polskie trudności w aferze Dieselgate

Choć od początku afery Dieselgate minęło już sporo czasu, to niektórzy kierowcy nadal nie otrzymali należnego im odszkodowania. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim Polaków, którzy zdecydowali się walczyć o swoje prawa już ponad rok temu. Jak się okazuje polskie przepisy i sądy niekoniecznie stoją murem za swoimi obywatelami, a to niestety zmniejsza szansę na uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania od Volkswagena.

więcej...

Największy pozew zbiorowy w Europie?

Cała sprawa dotyczy pozwu zbiorowego przeciwko właścicielowi Volkswagena, który szykowany był już od dawna. Na czym polega cały problem? Właściciele aż 15 tysięcy samochodów tej marki czują się oszukani przez sprzedawcę, bo kupili nie ten produkt, który im obiecywano. Chodzi oczywiście o znaną już od jakiegoś czasu sprawę wadliwego oprogramowania samochodowego, które zamiast przyczynić się do ochrony naszego środowiska, zwyczajnie je zatruwał    

więcej...

Powodzianie, pozew zbiorowy i odpowiedzialność państwa

O katastrofie naturalnej, która nawiedziła okolice Sandomierza w 2010 r. pamięta chyba większość z nas, a na pewno już mieszkańcy, którzy zostali poszkodowani. Utrata całego dobytku i zniszczenie domów to tylko część strat jakie ponieśli powodzianie. Co ciekawe, część osób zdecydowała się wytoczyć sprawę odszkodowawczą przeciwko Skarbowi Państwa i lokalnym władzom samorządowym, co w gruncie rzeczy nie jest spotykaną praktyką w tego rodzaju sprawach. Ostatecznie grupa licząca 26 osób (pierwotnie liczyła 27 osób) złożyła pozew zbiorowy i domagała się sporego odszkodowania w zakresie od 99 000 zł aż do 1 600 000 zł. Łączna wartość sporu wyniosła ostatecznie 17 300 000 zł.

więcej...

Manipulacje silnikami, czyli pozew zbiorowy przeciwko Skodzie

Zmiany dokonywane w autach nie są niczym dziwnym, problem pojawia się jednak wtedy, gdy są one nieoczekiwane i robione przez kogoś, kto nie powinien w ogóle się tym zajmować. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej, gdy kupimy już jakiś samochód. Tym razem jednak jest całkiem odwrotnie – manipulacje dotyczyły całkiem nowych pojazdów, a co ciekawe robił je sam wytwórca. Teraz czekamy na pozew zbiorowy.

więcej...

Frankowicze będą walczyć z kolejnym bankiem

Postępowania w sprawie roszczeń grupowych z reguły nie należą do zbyt szybkich. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim liczebność grupy, która decyduje się wystąpić z pozwem, a także zebrane dowody – im więcej ich jest, tym więcej czasu potrzebuje sąd, aby dokładnie je zbadać. Sprawy tego rodzaju bardzo często dotykają banków i niezadowolonych klientów – tak też jest i tym razem. Kolejni frankowicze postanowili walczyć o swoje pieniądze z bankiem BZ WBK.

więcej...

Pozew Zbiorowy przeciwko producentom samochodów ciężarowych

Przepisy europejskiego prawa konkurencji zabraniają stosowanie przez przedsiębiorców zmowy cenowej. Zmowa cenowa polega na wspólnym porozumieniu kilku przedsiębiorców, mającym na celu sztuczne ustalenie cen produktów i usług, tak aby wykluczyć wzajemną konkurencję na ryku. Takie działanie odbija się negatywnie na klientach, którzy tracą szanse na zakup produktów po konkurencyjnej cenie, przedsiębiorcom zapewnia jednak brak konkurencji na rynku. Jeśli dojdzie do ujawnienia stosowania przez producentów niedozwolonej praktyk, poszkodowani klienci mogą dochodzić swoich praw przed sądem. 

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku producentów samochodów ciężarowych, którzy w przez 14 lat w porozumieniu ustalili wysokość cen oferowanych samochodów.
Sprawdź zatem czy nie padłeś ofiarą zmowy cenowej i czy w związku z tym możesz dochodzić  odszkodowania.

więcej...
Poprzednia1234567

Partnerzy