Aktualności

Płonące auta i pozew zbiorowy przeciwko BMW Group Polska

Postępowania grupowe są wytaczane z reguły przeciwko wielkim koncernom. Już niedługo tak też może się stać w przypadku BMW Group Polska. Sprawa dotyczy wadliwych aut, które w każdej chwili mogą stanąć w płomieniach. Problem jednak w tym, że BWM niezbyt chętnie rozmawia o całej sytuacji i niekoniecznie pali się do naprawy zepsutych samochodów.

Uszkodzone BMW

Tak naprawdę skala problemu jest bardzo duża – na całym świecie mamy bowiem blisko 1,6 mln uszkodzonych pojazdów w BMW. W naszym kraju sprzedano ok. 19 tys. zepsutych pojazdów. 

Ze względu na usterkę modułu EGR (chłodnicy zaworu recyrkulacji spalin) kierowcy mogą w każdej chwili spodziewać się zapalenia samochodu. W całej Europie doszło już do wielu zdarzeń, w których uszkodzone samochody BWM samoczynnie stanęły w płomieniach (dotyczy to także kilku przypadków w Polsce). 

więcej...

Pozew zbiorowy za reformę edukacji

Pozew zbiorowy za reformę edukacji

Reforma edukacji sprzed kilku lat spowodowała spore zmiany w Polsce - na tyle istotne, że 12 polskich miast zdecydowało się wystąpić z pozwem zbiorowym przeciwko Ministerstwu Edukacji Narodowej. Inicjatorem całego pomysłu jest aktualny Prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski. Czy samorządy mają szansę na uzyskanie odszkodowania?

więcej...

Kryzys pozwów zbiorowych w Polsce?

Idea pozwów zbiorowych była jedna – postępowania odszkodowawcze miały być szybsze i tańsze, niż indywidualnie zakładane sprawy sądowe. To, co sprawdza się jednak za oceanem (postępowania grupowe są bardzo popularne w USA), niekoniecznie odnajduje się w polskiej rzeczywistości. Aktualne statystyki pokazują bowiem, że z roku na rok liczba pozwów grupowych w naszym kraju spada. Co decyduje o takiej tendencji? Okazuje się, że nie tylko treść przepisów.


więcej...

Pozew zbiorowy pracowników "budżetówki"

 Praca w tzw. budżetówce z pewnością niesie ze sobą wiele profitów – pewność wynagrodzenia, przeróżne dodatki socjalne, trzynasta pensja, konkretne godziny pracy. Problem jednak w tym, że o ile praca w sektorze państwowym daje nam stabilność, o tyle w zakresie wysokości uzyskiwanych zarobków nie jest już tak dobrze. Nauczyciele, policjanci, lekarze, pracownicy służb komunalnych mają co prawda zagwarantowane prawo do regularnych podwyżek, w praktyce jednak bardzo ciężko jest im to wyegzekwować. Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich wyroków stwierdził jednak, że pracownicy budżetówki mogą w takich sytuacjach występować z pozwami zbiorowymi przeciwko Skarbowi Państwa – co ważniejsze, także w zakresie niezwaloryzowanych pensji z kilku ostatnich lat.

więcej...

Czy GetBack będzie drugim Amber Gold?

Wydawało się, że po aferze z Amber Gold nic podobnego nie może się już przydarzyć Polakom. Jak pokazały wydarzenia ostatniego dnia wkrótce możemy być świadkami afery o porównywalnej wielkości. Chodzi oczywiście o sprawę obligacji firmy windykacyjnej GetBack i tysiące osób, które mogą stracić łącznie nawet 2 miliardy złotych. Czyżby szykowały się rekordowe pozwy zbiorowe?

więcej...

Wygrany pozew za zawalenie hali MTK.

Większość Polaków z pewnością pamięta tragedię, która wydarzyła się w hali Międzynarodowych Targów Katowickich dokładnie 28 stycznia 2006 r. Na skutek zawalenia się dachu hali zginęło wówczas  65 osób, a ponad 140 zostało rannych (26 osób doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu). Po ponad 12 latach od tego wydarzenia, poszkodowani mogą wreszcie zakończyć swoją batalię ze Skarbem Państwa. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł bowiem, że ewidentną winę za tragedię ponoszą władze, które nie dopilnowały zasad bezpieczeństwa na odbywającej się wtedy wystawie gołębi. W praktyce oznacza to jednocześnie wypłatę potężnego odszkodowania dla rannych w tamtym zdarzeniu. 

więcej...

Polisolokaty - odzyskiwanie opłat likwidacyjnych

Szanse na odzyskanie pieniędzy (zarówno tych ulokowanych w polisę, jak i stanowiących opłatę likwidacyjną) są wysokie. Wyroki licznych spraw sądowych pokazują, że kończą się one sukcesem dla konsumentów i przegraną dla firm ubezpieczeniowych oferujących polisolokaty. Aby odzyskać utracone pieniądze należy więc skierować sprawę do sądu (indywidualnie lub w ramach tzw. pozwu grupowego). Roszczenie zbiorowe jest efektywniejszym rozwiązaniem, które daje większą szansę na zwrot zainwestowanych pieniędzy. Niezależnie od tego czy konsument zdecyduje się na wytoczenie indywidualnej sprawy, czy też zebranie się z innymi oszukanymi w ramach pozwu grupowego, konieczny jest wybór doświadczonego prawnika, który będzie wiedział, jak poprowadzić daną sprawę. Samodzielne poszukiwania zabierają jednak sporo czasu i nie zawsze gwarantują sukces – w związku z tym portal wspolnypozew.com pomaga wszystkim oszukanym na tzw. polisolokatach w znalezieniu sprawdzonej kancelarii, która zajmie się sprawą odzyskania utraconych pieniędzy (pomoże też załatwić wszystkie formalności). Wystarczy tylko wysłać zgłoszenie wraz ze skanami odpowiednich dokumentów.

więcej...

Polisolokaty - opłaty likwidacyjne

Wiesz czym są polisolokaty? Według oficjalnego stanowiska to nic innego jak umowa ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Stronami takiego kontraktu jest towarzystwo ubezpieczeniowe (ubezpieczyciel) oraz konsument (ubezpieczający). Wydawałoby się, że z polisolokatami nie ma większego problemu – jest to kolejna umowa ubezpieczeniowa. Rzeczywistość pokazała jednak, że problem istnieje i jest naprawdę duży. Wiele osób, które zdecydowały się na zawarcie takiej umowy straciło swoje pieniądze. Jeśli zdecydowały się oddać sprawę do sądu, to w zdecydowanej większości wygrywały i przysługiwało im roszczenie zwrotu pieniędzy wraz z odszkodowaniem. Sądy są bowiem przychylne poszkodowanym z polisolokat.

więcej...

Nadchodzi pozew zbiorowy ws. szczepionek?