Aktualności

Polskie trudności w aferze Dieselgate

Choć od początku afery Dieselgate minęło już sporo czasu, to niektórzy kierowcy nadal nie otrzymali należnego im odszkodowania. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim Polaków, którzy zdecydowali się walczyć o swoje prawa już ponad rok temu. Jak się okazuje polskie przepisy i sądy niekoniecznie stoją murem za swoimi obywatelami, a to niestety zmniejsza szansę na uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania od Volkswagena.

więcej...

Największy pozew zbiorowy w Europie?

Cała sprawa dotyczy pozwu zbiorowego przeciwko właścicielowi Volkswagena, który szykowany był już od dawna. Na czym polega cały problem? Właściciele aż 15 tysięcy samochodów tej marki czują się oszukani przez sprzedawcę, bo kupili nie ten produkt, który im obiecywano. Chodzi oczywiście o znaną już od jakiegoś czasu sprawę wadliwego oprogramowania samochodowego, które zamiast przyczynić się do ochrony naszego środowiska, zwyczajnie je zatruwał    

więcej...

Powodzianie, pozew zbiorowy i odpowiedzialność państwa

O katastrofie naturalnej, która nawiedziła okolice Sandomierza w 2010 r. pamięta chyba większość z nas, a na pewno już mieszkańcy, którzy zostali poszkodowani. Utrata całego dobytku i zniszczenie domów to tylko część strat jakie ponieśli powodzianie. Co ciekawe, część osób zdecydowała się wytoczyć sprawę odszkodowawczą przeciwko Skarbowi Państwa i lokalnym władzom samorządowym, co w gruncie rzeczy nie jest spotykaną praktyką w tego rodzaju sprawach. Ostatecznie grupa licząca 26 osób (pierwotnie liczyła 27 osób) złożyła pozew zbiorowy i domagała się sporego odszkodowania w zakresie od 99 000 zł aż do 1 600 000 zł. Łączna wartość sporu wyniosła ostatecznie 17 300 000 zł.

więcej...

Manipulacje silnikami, czyli pozew zbiorowy przeciwko Skodzie

Zmiany dokonywane w autach nie są niczym dziwnym, problem pojawia się jednak wtedy, gdy są one nieoczekiwane i robione przez kogoś, kto nie powinien w ogóle się tym zajmować. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej, gdy kupimy już jakiś samochód. Tym razem jednak jest całkiem odwrotnie – manipulacje dotyczyły całkiem nowych pojazdów, a co ciekawe robił je sam wytwórca. Teraz czekamy na pozew zbiorowy.

więcej...

Frankowicze będą walczyć z kolejnym bankiem

Postępowania w sprawie roszczeń grupowych z reguły nie należą do zbyt szybkich. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim liczebność grupy, która decyduje się wystąpić z pozwem, a także zebrane dowody – im więcej ich jest, tym więcej czasu potrzebuje sąd, aby dokładnie je zbadać. Sprawy tego rodzaju bardzo często dotykają banków i niezadowolonych klientów – tak też jest i tym razem. Kolejni frankowicze postanowili walczyć o swoje pieniądze z bankiem BZ WBK.

więcej...

Pozew Zbiorowy przeciwko producentom samochodów ciężarowych

Przepisy europejskiego prawa konkurencji zabraniają stosowanie przez przedsiębiorców zmowy cenowej. Zmowa cenowa polega na wspólnym porozumieniu kilku przedsiębiorców, mającym na celu sztuczne ustalenie cen produktów i usług, tak aby wykluczyć wzajemną konkurencję na ryku. Takie działanie odbija się negatywnie na klientach, którzy tracą szanse na zakup produktów po konkurencyjnej cenie, przedsiębiorcom zapewnia jednak brak konkurencji na rynku. Jeśli dojdzie do ujawnienia stosowania przez producentów niedozwolonej praktyk, poszkodowani klienci mogą dochodzić swoich praw przed sądem. 

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku producentów samochodów ciężarowych, którzy w przez 14 lat w porozumieniu ustalili wysokość cen oferowanych samochodów.
Sprawdź zatem czy nie padłeś ofiarą zmowy cenowej i czy w związku z tym możesz dochodzić  odszkodowania.

więcej...

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi WBK

 Informacja o pozwie zbiorowym wytoczonym przeciwko Bankowi Millenium pojawiła się w sieci wcale nie aż tak dawno. Chodziło oczywiście o stosowanie niedozwolonych klauzul umownych w ramach udzielanych kredytów bankowych. Jak się okazuje nie tylko ten jeden bank miał stosować tego rodzaju praktyki. Kolejnym podejrzanym jest bowiem Bank Zachodni WBK. Prawnicy prowadzący sprawę Banku Millenium już teraz zachęcają poszkodowanych, aby zgłaszali się do nowo tworzonego pozwu zbiorowego.

więcej...

Ważne zmiany w postępowaniu grupowym

 Polski model postępowania grupowego zasadniczo różni się od modelu obowiązującego w innych krajach Europy. Niesie to ze sobą zarówno plusy, jak i minusy. Krytycy pozwów zbiorowych uważają, że tak czy inaczej przydałoby się jednak ich gruntowne odświeżenie. Być może zmiany nadejdą szybciej niż myślimy, a wszystko za sprawą planowanej przez Ministerstwo Rozwoju nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Co ciekawe, aktualne przepisy nie znikną z naszego systemu prawnego, lecz zostaną uzupełnione o całkiem nowy tryb składania pozwów zbiorowych.

więcej...

Pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi

 Cała sprawa dotyczy oprogramowania fałszującego dane dotyczące emisji spalin w samochodach Volkswagen. Już w połowie września 2015 roku amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ujawniła opinii publicznej podejrzenie manipulowania wynikami emisyjnymi przez firmę motoryzacyjną. Kilka dni po tym wydarzeniu Volkswagen przyznał się do montowania w swoich samochodach nielegalnego oprogramowania. Co ciekawe, na blisko 11 mln uszkodzonych pojazdów, aż 140 tysięcy aut z wadliwą elektroniką znajduje się w Polsce. Według danych STOP VW niemiecki koncern mógł wprowadzić na Polski rynek nawet 200 tys. samochodów z wadliwym oprogramowaniem, które fałszowało poziom emisji spalin. Niezależnie od tego, jak liczna może być grupa poszkodowanych w całej sprawie, przyznanie się do winy przez Volkswagena było podstawą do wytoczenia roszczenia grupowego.

więcej...

Sprawa Mastercard, czyli pozew zbiorowy na miliardową kwotę

Oskarżenie Mastercard opiera się o naliczanie zawyżonych opłat transakcyjnych na sklepy za używanie przez klientów kart płatniczych i kredytowych. Innymi słowy, producent kart miał celowo zwiększać tego rodzaju opłaty, aby zyski związane z używaniem kart były po prostu dla niego większe. Odbiło się to oczywiście nie tyle, co na sklepach przyjmujących płatności elektroniczne, ile na zwykłych osobach używających kart Mastercard. Sklepy chcąc zrekompensować sobie większe opłaty, przerzucały wszelkie obciążenia finansowe na swoich klientów. 

więcej...

(Nie)legalne książki w sieci – czyli pozew grupowy przeciwko Chomikuj.pl

Darmowe ściąganie plików z internetu, w szczególności książek, utworów muzycznych, czy filmów, nie zawsze oznacza nielegalne działanie. Można bowiem robić to w zgodzie z literą prawa – pod warunkiem, że raz ściągnięty i użyty plik jest przeznaczony na własny użytek, a następnie zostanie wykasowany z komputera, telefonu czy tabletu. Oczywiście nie wolno także handlować tego typu plikami i osiągać z tego tytułu korzyści majątkowych. Niestety nie każdy pamięta o tych warunkach i stąd mamy do czynienia z piractwem internetowym. Skutkiem tego był właśnie pozew zbiorowy przeciwko znanemu w Polsce serwisowi Chomikuj.pl

więcej...

Stocznia Szczecińska i gigantyczny pozew zbiorowy

Stocznia Szczecińska - jeden z symboli stolicy województwa zachodniopomorskiego. Pomimo, iż od wielu już lat pozostaje zamknięta, wciąż daje o sobie znać – wszystko dzięki jednemu z największych pozwów zbiorowych w historii Szczecina wytoczonemu przez byłych akcjonariuszy upadłej w 2002 r. spółki.

więcej...

Polskie Grand Prix - pozew zbiorowy kibiców

Fani żużlu zdecydowali się na wniesienie pozwu zbiorowego przeciwko PZM. Warto w tym miejscu podkreślić, że pojawienie się w danej sprawie roszczenia zbiorowego, nie przekreśla szans na złożenie tzw. indywidualnego pozwu. Tak też stało się i w tej sprawie - część kibiców wolała wytoczyć powództwo indywidulanie. Na chwilę obecną coraz większa liczba poszkodowanych może cieszyć się pozytywnym rozstrzygnięciem w tej sprawie.

więcej...

Kolejny bank przegrał z kredytobiorcą przed sądem

 Z miesiąca na miesiąc dowiadujemy się o nowych sprawach, których uczestnikami są polskie banki. Schemat zazwyczaj jest taki sam – instytucja finansowa zawiera umowę kredytową, w której zamieszczone zostają niedozwolone klauzule umowne. Zgodnie z obowiązującym prawem, bank nie może konstruować umowy nie tylko w oparciu o zapisy uznane za niezgodne z prawem, ale także nie wolno mu używać takich warunków, które stawiałyby kredytobiorcę w dużo gorszej sytuacji, niż pozwala na to prawo. Tak też było w najświeższej sprawie kredytowej – klient banku miał obowiązek ponosić opłaty z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego kredytobiorcy.

więcej...

Sprawa Huty Krosno, czyli sprzedaż za pół ceny

Krośnieńska Huta Szkła Krosno upadła w 2009 r. W tym roku przedsiębiorstwo zostało sprzedane południowoafrykańskiemu funduszowi za kwotę 300 mln złotych, z czego 120 mln złotych to przyjęta wartość całego zakładu. Warto w tym miejscu dodać, że wg dotychczasowych akcjonariuszy Huty, powyższa suma to zaledwie połowa wartości całego przedsiębiorstwa. Co więcej, 300 mln złotych stanowi wartość spłaty wierzycieli Huty. W praktyce oznacza to, że aż 7 000 akcjonariuszy zostanie z niczym. Dlaczego? Dlatego, że polskie przepisy prawa upadłościowego przewidują, iż ta grupa wierzycieli zostaje spłacona na samym końcu – o ile oczywiście nadal będzie istniała jakakolwiek kwota pieniężna do rozdysponowania. W tym przypadku po dokonanej sprzedaży nie pozostała już nawet złotówka do podziału pomiędzy akcjonariuszy Huty. Odprawieni z kwitkiem wierzyciele skierowali jednak sprawę do prokuratury. Istnieją też spore szanse na to, że przy pomocy pozwu grupowego uda się im odzyskać choćby część utraconych pieniędzy.

więcej...

Skarb Państwa kontra Policja, czyli pozew zbiorowy w służbach mundurowych

Wydawałoby się, że pozwy zbiorowe z udziałem Policji mogą mieć miejsce jedynie wtedy, gdy występuje ona w charakterze pozwanego. Nic bardziej mylnego – udowadnia to chociażby najświeższa sprawa z sierpnia b.r., w której to Związek Zawodowy Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu postanowił sam dochodzić swoich roszczeń w ramach tzw. postępowania grupowego.

więcej...

Precedensowy wyrok – frankowicz wygrał z bankiem Millenium

 Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że bank Millenium musi oddać powodowi ponad 100 tys. zł tytułem poczynionej przez niego nadpłaty w ratach kredytu frankowego (kwota ta uwzględnia oczywiście także powstałe odsetki). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wynik tej sprawy będzie miał ogromne znaczenie dla osób, które w połowie 2014 r. zdecydowały się złożyć przeciwko bankowi Millenium pozew zbiorowy, a także dla wszystkich osób, które chciałyby skorzystać z roszczenia zbiorowego.


więcej...

Kłopoty listonosza czyli problemy firmy Bezpieczny List - byłej spółki firmy InPost

 Trzeba także nadmienić, że potencjalne roszczenie grupowe ma być wystosowane nie tyle bezpośrednio przeciwko InPostowi, lecz jego spółce – córce, o dosyć ciekawej nazwie, Bezpieczny List. Osoby zatrudnione w tej właśnie firmie nie otrzymały na czas należnej pensji (termin płatności upłynął 20 sierpnia b.r.). Problem w tym, że cała sprawa dotyczy nie kilku, lecz ponad 1200 osób. Z pomocą przychodzi tu jednak pozew grupowy. Warto w tym miejscu dodać, że każdy oszukany pracownik szacuje żądania na ok. 10 000 zł, co łącznie daje nam niebagatelną sumę ponad 12 milionów złotych.

więcej...

Kolejny parabank oszukuje na prawie 200 mln złotych

Pomimo, iż sezon letni w pełni, oszuści finansowi nie próżnują. Już blisko 160 osób usłyszało zarzuty od gdańskiej prokuratury rejonowej w związku z działalnością kolejnego parabanku – Pożyczka Gotówkowa (dawniej Skarbiec i Pomocna Pożyczka). Szacunkowo kwota wyłudzonych pieniędzy to blisko 200 mln złotych. Szansą na odzyskanie choćby części tej kwoty przez poszkodowanych może być pozew grupowy.

więcej...

Szansa na odszkodowania od producentów ciężarówek

Kilka tygodni temu Komisja Europejska nałożyła rekordową karę na czołowych europejskich producentów ciężarówek za zmowę cenową trwającą kilkanaście lat. Decyzja Komisji daje polskim przewoźnikom możliwość dochodzenia odszkodowania za zawyżone ceny pojazdów.

więcej...
Poprzednia1234567

Partnerzy