Aktualności

Pozew zbiorowy pracowników "budżetówki"

 Praca w tzw. budżetówce z pewnością niesie ze sobą wiele profitów – pewność wynagrodzenia, przeróżne dodatki socjalne, trzynasta pensja, konkretne godziny pracy. Problem jednak w tym, że o ile praca w sektorze państwowym daje nam stabilność, o tyle w zakresie wysokości uzyskiwanych zarobków nie jest już tak dobrze. Nauczyciele, policjanci, lekarze, pracownicy służb komunalnych mają co prawda zagwarantowane prawo do regularnych podwyżek, w praktyce jednak bardzo ciężko jest im to wyegzekwować. Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich wyroków stwierdził jednak, że pracownicy budżetówki mogą w takich sytuacjach występować z pozwami zbiorowymi przeciwko Skarbowi Państwa – co ważniejsze, także w zakresie niezwaloryzowanych pensji z kilku ostatnich lat.

więcej...

Czy GetBack będzie drugim Amber Gold?

Wydawało się, że po aferze z Amber Gold nic podobnego nie może się już przydarzyć Polakom. Jak pokazały wydarzenia ostatniego dnia wkrótce możemy być świadkami afery o porównywalnej wielkości. Chodzi oczywiście o sprawę obligacji firmy windykacyjnej GetBack i tysiące osób, które mogą stracić łącznie nawet 2 miliardy złotych. Czyżby szykowały się rekordowe pozwy zbiorowe?

więcej...

Wygrany pozew za zawalenie hali MTK.

Większość Polaków z pewnością pamięta tragedię, która wydarzyła się w hali Międzynarodowych Targów Katowickich dokładnie 28 stycznia 2006 r. Na skutek zawalenia się dachu hali zginęło wówczas  65 osób, a ponad 140 zostało rannych (26 osób doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu). Po ponad 12 latach od tego wydarzenia, poszkodowani mogą wreszcie zakończyć swoją batalię ze Skarbem Państwa. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł bowiem, że ewidentną winę za tragedię ponoszą władze, które nie dopilnowały zasad bezpieczeństwa na odbywającej się wtedy wystawie gołębi. W praktyce oznacza to jednocześnie wypłatę potężnego odszkodowania dla rannych w tamtym zdarzeniu. 

więcej...

Polisolokaty - odzyskiwanie opłat likwidacyjnych

Szanse na odzyskanie pieniędzy (zarówno tych ulokowanych w polisę, jak i stanowiących opłatę likwidacyjną) są wysokie. Wyroki licznych spraw sądowych pokazują, że kończą się one sukcesem dla konsumentów i przegraną dla firm ubezpieczeniowych oferujących polisolokaty. Aby odzyskać utracone pieniądze należy więc skierować sprawę do sądu (indywidualnie lub w ramach tzw. pozwu grupowego). Roszczenie zbiorowe jest efektywniejszym rozwiązaniem, które daje większą szansę na zwrot zainwestowanych pieniędzy. Niezależnie od tego czy konsument zdecyduje się na wytoczenie indywidualnej sprawy, czy też zebranie się z innymi oszukanymi w ramach pozwu grupowego, konieczny jest wybór doświadczonego prawnika, który będzie wiedział, jak poprowadzić daną sprawę. Samodzielne poszukiwania zabierają jednak sporo czasu i nie zawsze gwarantują sukces – w związku z tym portal wspolnypozew.com pomaga wszystkim oszukanym na tzw. polisolokatach w znalezieniu sprawdzonej kancelarii, która zajmie się sprawą odzyskania utraconych pieniędzy (pomoże też załatwić wszystkie formalności). Wystarczy tylko wysłać zgłoszenie wraz ze skanami odpowiednich dokumentów.

więcej...

Polisolokaty - opłaty likwidacyjne

Wiesz czym są polisolokaty? Według oficjalnego stanowiska to nic innego jak umowa ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Stronami takiego kontraktu jest towarzystwo ubezpieczeniowe (ubezpieczyciel) oraz konsument (ubezpieczający). Wydawałoby się, że z polisolokatami nie ma większego problemu – jest to kolejna umowa ubezpieczeniowa. Rzeczywistość pokazała jednak, że problem istnieje i jest naprawdę duży. Wiele osób, które zdecydowały się na zawarcie takiej umowy straciło swoje pieniądze. Jeśli zdecydowały się oddać sprawę do sądu, to w zdecydowanej większości wygrywały i przysługiwało im roszczenie zwrotu pieniędzy wraz z odszkodowaniem. Sądy są bowiem przychylne poszkodowanym z polisolokat.

więcej...

Nadchodzi pozew zbiorowy ws. szczepionek?

O kontrowersjach związanych ze szczepieniami słyszał już chyba każdy z nas. Zwolennicy przekonują o ich prozdrowotnych właściwościach, krytycy zaś twierdzą, że stanowią one poważne zagrożenia dla zdrowia i życia nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Co ciekawe, ruch antyszczepionkowy dysponuje licznymi badaniami, które potwierdzają jego stanowisko. Za sprawą błędu lekarzy szala zwycięstwa najprawdopodobniej przechyli się na rzecz przeciwników szczepień. Niewykluczone, że wkrótce czeka nas także duży niespotykany do tej pory w Polsce pozew zbiorowy wytoczony przeciwko służbie zdrowia i firmom farmaceutycznym.

więcej...

Znana galeria sztuki pod lupą prokuratury

Celem każdej piramidy finansowej jest powiększanie majątku. Problem w tym, że pieniądze nie trafiają w ostateczności do inwestorów, lecz do jednej osoby, która sprytnie potrafi manipulować innymi. Tak było w przypadku znanej każdemu spółki Amber Gold i inwestycji w złoto, tak też może być z białostocką galerią sztuki, wobec której prowadzone są czynności śledcze. Czy szykuje się ogromny pozew zbiorowy? Wydaje się, że tak, bo liczba oszukanych osób jest naprawdę duża. Co ciekawe, są wśród nich znani aktorzy, piosenkarze, dziennikarze i politycy.

więcej...

Polskie trudności w aferze Dieselgate

Choć od początku afery Dieselgate minęło już sporo czasu, to niektórzy kierowcy nadal nie otrzymali należnego im odszkodowania. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim Polaków, którzy zdecydowali się walczyć o swoje prawa już ponad rok temu. Jak się okazuje polskie przepisy i sądy niekoniecznie stoją murem za swoimi obywatelami, a to niestety zmniejsza szansę na uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania od Volkswagena.

więcej...

Największy pozew zbiorowy w Europie?

Cała sprawa dotyczy pozwu zbiorowego przeciwko właścicielowi Volkswagena, który szykowany był już od dawna. Na czym polega cały problem? Właściciele aż 15 tysięcy samochodów tej marki czują się oszukani przez sprzedawcę, bo kupili nie ten produkt, który im obiecywano. Chodzi oczywiście o znaną już od jakiegoś czasu sprawę wadliwego oprogramowania samochodowego, które zamiast przyczynić się do ochrony naszego środowiska, zwyczajnie je zatruwał    

więcej...

Powodzianie, pozew zbiorowy i odpowiedzialność państwa

O katastrofie naturalnej, która nawiedziła okolice Sandomierza w 2010 r. pamięta chyba większość z nas, a na pewno już mieszkańcy, którzy zostali poszkodowani. Utrata całego dobytku i zniszczenie domów to tylko część strat jakie ponieśli powodzianie. Co ciekawe, część osób zdecydowała się wytoczyć sprawę odszkodowawczą przeciwko Skarbowi Państwa i lokalnym władzom samorządowym, co w gruncie rzeczy nie jest spotykaną praktyką w tego rodzaju sprawach. Ostatecznie grupa licząca 26 osób (pierwotnie liczyła 27 osób) złożyła pozew zbiorowy i domagała się sporego odszkodowania w zakresie od 99 000 zł aż do 1 600 000 zł. Łączna wartość sporu wyniosła ostatecznie 17 300 000 zł.

więcej...

Manipulacje silnikami, czyli pozew zbiorowy przeciwko Skodzie

Zmiany dokonywane w autach nie są niczym dziwnym, problem pojawia się jednak wtedy, gdy są one nieoczekiwane i robione przez kogoś, kto nie powinien w ogóle się tym zajmować. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej, gdy kupimy już jakiś samochód. Tym razem jednak jest całkiem odwrotnie – manipulacje dotyczyły całkiem nowych pojazdów, a co ciekawe robił je sam wytwórca. Teraz czekamy na pozew zbiorowy.

więcej...

Frankowicze będą walczyć z kolejnym bankiem

Postępowania w sprawie roszczeń grupowych z reguły nie należą do zbyt szybkich. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim liczebność grupy, która decyduje się wystąpić z pozwem, a także zebrane dowody – im więcej ich jest, tym więcej czasu potrzebuje sąd, aby dokładnie je zbadać. Sprawy tego rodzaju bardzo często dotykają banków i niezadowolonych klientów – tak też jest i tym razem. Kolejni frankowicze postanowili walczyć o swoje pieniądze z bankiem BZ WBK.

więcej...

Pozew Zbiorowy przeciwko producentom samochodów ciężarowych

Przepisy europejskiego prawa konkurencji zabraniają stosowanie przez przedsiębiorców zmowy cenowej. Zmowa cenowa polega na wspólnym porozumieniu kilku przedsiębiorców, mającym na celu sztuczne ustalenie cen produktów i usług, tak aby wykluczyć wzajemną konkurencję na ryku. Takie działanie odbija się negatywnie na klientach, którzy tracą szanse na zakup produktów po konkurencyjnej cenie, przedsiębiorcom zapewnia jednak brak konkurencji na rynku. Jeśli dojdzie do ujawnienia stosowania przez producentów niedozwolonej praktyk, poszkodowani klienci mogą dochodzić swoich praw przed sądem. 

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku producentów samochodów ciężarowych, którzy w przez 14 lat w porozumieniu ustalili wysokość cen oferowanych samochodów.
Sprawdź zatem czy nie padłeś ofiarą zmowy cenowej i czy w związku z tym możesz dochodzić  odszkodowania.

więcej...

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi WBK

 Informacja o pozwie zbiorowym wytoczonym przeciwko Bankowi Millenium pojawiła się w sieci wcale nie aż tak dawno. Chodziło oczywiście o stosowanie niedozwolonych klauzul umownych w ramach udzielanych kredytów bankowych. Jak się okazuje nie tylko ten jeden bank miał stosować tego rodzaju praktyki. Kolejnym podejrzanym jest bowiem Bank Zachodni WBK. Prawnicy prowadzący sprawę Banku Millenium już teraz zachęcają poszkodowanych, aby zgłaszali się do nowo tworzonego pozwu zbiorowego.

więcej...

Ważne zmiany w postępowaniu grupowym

 Polski model postępowania grupowego zasadniczo różni się od modelu obowiązującego w innych krajach Europy. Niesie to ze sobą zarówno plusy, jak i minusy. Krytycy pozwów zbiorowych uważają, że tak czy inaczej przydałoby się jednak ich gruntowne odświeżenie. Być może zmiany nadejdą szybciej niż myślimy, a wszystko za sprawą planowanej przez Ministerstwo Rozwoju nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Co ciekawe, aktualne przepisy nie znikną z naszego systemu prawnego, lecz zostaną uzupełnione o całkiem nowy tryb składania pozwów zbiorowych.

więcej...

Pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi

 Cała sprawa dotyczy oprogramowania fałszującego dane dotyczące emisji spalin w samochodach Volkswagen. Już w połowie września 2015 roku amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ujawniła opinii publicznej podejrzenie manipulowania wynikami emisyjnymi przez firmę motoryzacyjną. Kilka dni po tym wydarzeniu Volkswagen przyznał się do montowania w swoich samochodach nielegalnego oprogramowania. Co ciekawe, na blisko 11 mln uszkodzonych pojazdów, aż 140 tysięcy aut z wadliwą elektroniką znajduje się w Polsce. Według danych STOP VW niemiecki koncern mógł wprowadzić na Polski rynek nawet 200 tys. samochodów z wadliwym oprogramowaniem, które fałszowało poziom emisji spalin. Niezależnie od tego, jak liczna może być grupa poszkodowanych w całej sprawie, przyznanie się do winy przez Volkswagena było podstawą do wytoczenia roszczenia grupowego.

więcej...

Sprawa Mastercard, czyli pozew zbiorowy na miliardową kwotę

Oskarżenie Mastercard opiera się o naliczanie zawyżonych opłat transakcyjnych na sklepy za używanie przez klientów kart płatniczych i kredytowych. Innymi słowy, producent kart miał celowo zwiększać tego rodzaju opłaty, aby zyski związane z używaniem kart były po prostu dla niego większe. Odbiło się to oczywiście nie tyle, co na sklepach przyjmujących płatności elektroniczne, ile na zwykłych osobach używających kart Mastercard. Sklepy chcąc zrekompensować sobie większe opłaty, przerzucały wszelkie obciążenia finansowe na swoich klientów. 

więcej...

(Nie)legalne książki w sieci – czyli pozew grupowy przeciwko Chomikuj.pl

Darmowe ściąganie plików z internetu, w szczególności książek, utworów muzycznych, czy filmów, nie zawsze oznacza nielegalne działanie. Można bowiem robić to w zgodzie z literą prawa – pod warunkiem, że raz ściągnięty i użyty plik jest przeznaczony na własny użytek, a następnie zostanie wykasowany z komputera, telefonu czy tabletu. Oczywiście nie wolno także handlować tego typu plikami i osiągać z tego tytułu korzyści majątkowych. Niestety nie każdy pamięta o tych warunkach i stąd mamy do czynienia z piractwem internetowym. Skutkiem tego był właśnie pozew zbiorowy przeciwko znanemu w Polsce serwisowi Chomikuj.pl

więcej...

Stocznia Szczecińska i gigantyczny pozew zbiorowy

Stocznia Szczecińska - jeden z symboli stolicy województwa zachodniopomorskiego. Pomimo, iż od wielu już lat pozostaje zamknięta, wciąż daje o sobie znać – wszystko dzięki jednemu z największych pozwów zbiorowych w historii Szczecina wytoczonemu przez byłych akcjonariuszy upadłej w 2002 r. spółki.

więcej...

Polskie Grand Prix - pozew zbiorowy kibiców

Fani żużlu zdecydowali się na wniesienie pozwu zbiorowego przeciwko PZM. Warto w tym miejscu podkreślić, że pojawienie się w danej sprawie roszczenia zbiorowego, nie przekreśla szans na złożenie tzw. indywidualnego pozwu. Tak też stało się i w tej sprawie - część kibiców wolała wytoczyć powództwo indywidulanie. Na chwilę obecną coraz większa liczba poszkodowanych może cieszyć się pozytywnym rozstrzygnięciem w tej sprawie.

więcej...
Poprzednia1234567

Partnerzy