Aktualności

Bank Millenium - pozew zbiorowy

Jednymi z najciekawszych spraw, obok tych zaliczanych do wielkich i medialnych sporów, są sytuację masowego naruszania przez znany i silnie usadowiony w realiach polskiej gospodarki podmiot, na przykład bank lub instytucję kredytową. Do takiej sytuacji można zaliczyć przypadek rodzącego się na naszych oczach pozwu zbiorowego wobec Banku Millenium. Nie jest to jedyny bank w Polsce, mający w swojej ofercie udzielanie kredytów przeliczanych na franki szwajcarskie, ale już wkrótce może się okazać jedną z najczęściej wymienianych instytucji w tym zakresie. A to wszystko poprzez sprawę łączącą niezadowolenie "szarego Kowalskiego", rodzącą sprzeciw Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zainteresowanie prawników...

więcej...

Jastrzębska Spółka Węglowa

Największe polskie firmy, działające w formie spółek akcyjnych, poza osiąganiem najwyższych przychodów i bycia znaczącymi w skali oddawanych danin podatników określonych podatków, powinny stanowić również gwarant bezpieczeństwa społecznego i cechować się tak zwaną społeczną odpowiedzialnością swoich działań. Jednym z narzędzi oddziaływania w tym zakresie może być właściwie skonstruowany system przeznaczania części akcji danej spółki na indywidualne potrzeby jej pracowników, byłych pracowników i ich rodzin.

więcej...

Pozew zbiorowy Frankowcow

 Jedna z warszawskich kancelarii organizuje obecnie akcję, mającą na celu zrzeszanie osób, które zaciągnęły kredyt we frankach, a obecnie zmuszone są do spłacania wielokrotności początkowej sumy. W mniemaniu prawników przedmiotowej kancelarii, opisany stan faktyczny rodzi możliwość skutecznego domagania się ochrony prawnej na podstawie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

więcej...

OFE Pozew Zbiorowy

Sprawa reformy systemu emerytalnego w Polsce budzi olbrzymie kontrowersje. Głos w sprawie zabierająprzedstawiciele poszczególnych zawodów, opcji politycznych, przekonańekonomicznych, jak równieżkwestia ta jest przedmiotem debat społecznych, a nawet tych zwyczajnych, toczonych przy rodzinnym stole. Jedno jest pewne – od dawna nie było w Polsce tak kontrowersyjnego zagadnienia z zakresu budowy szeroko pojętego demokratycznego państwa prawnego.

więcej...

Awaria sieci bankomatów Euronet - będzie pozew zbiorowy ?

Awaria sieci bankomatów Euronet spowodowała, że nie tylko duża rzesza klientów nie mogła wypłacić upragnionej gotówki, ale, co gorsza, niektórzy z nich nadal mają realny kłopot z odzyskaniem swoich pieniędzy. W całość sytuacji włącza się też powszechnie znana awaria w PKO BP, ponieważ od tego banku „się zaczęło”. Fala różnych usterek przeniosła się na infrastrukturę techniczną odpowiedzialną za obsługę innych banków. Efektem powyższego doszło do księgowania wypłacanych pieniędzy pomimo faktu, iż w rzeczywistości zainteresowani nie otrzymywali ani grosza gotówki.

więcej...

PKF Skarbiec - kolejne Amber Gold ?

Jak informuje nas Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, prowadzone jest postępowania w przedmiocie doprowadzenia wielu, wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia ich mieniem przez szereg przedstawicieli, których łączy związek z Polską Korporacją Finansową Skarbiec. Trudno się w tym wszystkim połapać, ponieważ, Polska Korporacja Finansowa Skarbiec nie działa już nawet pod tym szyldem. Zmieniła się nie tylko nazwa, ale i siedziba. Już nie Słupsk, ale Gdańsk. Już nie PKF Skarbiec, ale Pomocna Pożyczka sp. z o.o. Z informacji przedstawianych przez rozżalonych internautów oraz danych związanych z prowadzonym postępowaniem przez gdańską prokuraturę wynika, że firma tylko z nazwy była pomocna. Z całą pewnością jednak jej odpowiedzialność można określić mianem ograniczonej... o ile nie byłby to w tym przypadku eufemizm

więcej...

Wygrany pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi

Popularny serwis społecznościowy Facebook ma zapłacić łącznie 20 milionów dolarów odszkodowania wielu użytkownikom oraz organizacjom zajmującym się ochroną prywatności – tak orzekł sąd federalny w Stanach Zjednoczonych.

więcej...

Pozew Zbiorowy za Kredyt we Frankach ?

Czy polskim bankom grozi pozew zbiorowy niezadowolonych klientów? Wszystko przez ciągle rosnące raty kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Polacy mogą sugerować się sądowymi orzeczeniami z Hiszpanii i Chorwacji, gdzie sądy uznały, że w niewystarczający sposób banki informowały o ryzyku walutowym.

więcej...

Pozew przeciwko największemu producentowi wódki

Central European Distribution Corp to, jak informuje sama firma, czołowy producent wódki na świecie. Ostatnio spółka miała jednak duże problemy, co poskutkowało ogłoszeniem upadłości. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego – firmy różnie radzą sobie z wyzwaniami restrukturyzacji, a w dodatku na miejsce upadłych podmiotów wchodzą zazwyczaj nowe, bo rynek nie lubi próżni, gdyby nie fakt, że przecież CEDC nie była w Polsce małą, nieznaną nikomu firmą, ot, chociażby prowadzącą biznes jako spółka komandytowa lub jawna. CEDC była preżną spółką akcyjną i to, co szczególnie warto tutaj podkreślić, spółką publiczną, której akcje mógł posiadać statystyczny Kowalski.

więcej...

Pozew zbiorowy za ubój rytualny?

Rzeźnie prowadzące ubój rytualny szykują pozew zbiorowy o odszkodowanie za jego zakaz - informuje "Rzeczpospolita". Branża szacuje, że sprzedaż mięsa z uboju osiąga wartość nawet 1,5 mld zł rocznie.

więcej...

Pozew zbiorowy za likwidację stoczni.

Wielki pozew zbiorowy w Szczecinie. Za likwidację stoczni domagają się 70 mln złotych.
Sąd Okręgowy w Szczecinie przyjął pozew zbiorowy akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA. Podpisało się pod nim ponad 1400 osób. Wypłata pieniędzy przez Skarb Państwa ma być rekompensatą za straty spowodowane utratą wartości akcji stoczni.

więcej...

Grupa turystów wygrała pozew zbiorowy z biurem podróży.

Grupa turystów wygrała pozew zbiorowy z biurem podróży.
Blisko 60 tysięcy złotych biuro ma oddać 14 poszkodowanym osobom – tak zadecydował Sąd Okręgowy w Opolu.

więcej...

Pozew zbiorowy za emisję serialu ?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez wyżej wspomniany podmiot, tworzy się obecnie grupa, mająca na celu domagania się odszkodowania, a właściwie, zadośćuczynienia szkody, którą, jak podają sami zainteresowani, miał wyrządzić przekaz zawarty w serialu ZDF „Unsere Muetter, unsere Vaeter”.

więcej...

Pozew Zbiorowy ? Nie taki prosty..

 

W prawie niejednokrotnie bywa tak, że dobry z założenia zamysł ustawodawcy, który jeszcze w fazie przed uchwaleniem przez Sejm jako się jako bardzo wydajny, okazuje się, delikatnie mówiąc, klapą. Z podobnymi przykładami mieliśmy już wiele razy do czynienia. W zależności od tego, jak daleko sięgać pamięcią, możemy rzucać niczym asami z rękawa przykładami takich „dzieł legislacyjnych”, które, krótko mówiąc, przyjęły się z bardzo mizernym skutkiem. Ot, chociażby niektóre zmiany materialnego prawa karnego, czy najnowszy hit – ustawa śmieciowa i jej zmiany, jakie wejdą w życie od lipca tego roku.

więcej...

Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Kupujemy nowe mieszkanie. Po wizycie w biurze sprzedaży śni nam się nasze piękne M. W rzeczywistości bywa jednak, że po odebraniu kluczy okazuje się, że lokal ma wady, a kolejne pisma do dewelopera przechodzą bez echa. Jeśli w bloku lub na osiedlu jest więcej poszkodowanych, to można wspólnie dochodzić swoich praw. W sądzie.

więcej...

Getin Bank jak Amber Gold ?

Jak donoszą użytkownicy kilku portali internetowych, między innymi Monitora-Polski, znany i popularny Getin bank może mieć problemy z prowadzeniem należytej polityki depozytowej – to znaczy, utrzymywanie określonej ilości pieniędzy w stosunku do sum pożyczanych tzw. „publiczności” w oparciu o umowę kredytu.
 

więcej...

Wspolna Reprezentacja przeciwko PGE i Skarbowi Państwa

 

W ramach  rozwoju instytucji pozwu zbiorowego w Polsce, jesteśmy świadkiem nowych, oddolnych inicjatyw społecznych, polegających na tym, że określone grupy osób, domagające się ochrony prawnej w świetle ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, starają się stworzyć zespół, który następnie będzie w stanie z powodzeniem wystąpić w procesie zbiorowym. Cieszy fakt, że w tworzeniu takich grup pomaga coraz bardziej Internet i elektroniczny obieg informacji. Dzisiaj chcemy naszą uwagę skierować na dosyć nowatorski, odważny, ale jednocześnie niepozbawiony podstaw merytorycznych projekt „Wspólna Reprezentacja”, który posiada swoją stronę internetową i za pośrednictwem portalu stara trafić się do zainteresowanych osób.

więcej...

Szpitale pozwą zbiorowo ?

Sytuacja w służbie zdrowia, używając jak najłagodniejszych słów, nie jest zbyt wesoła. Przekonują się o tym nie tylko pacjenci, skazani na czekanie w długich kolejkach lub planujący dany zabieg z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, ale i sama kadra zarządzająca w szpitalach. Z jednej strony nie maleje liczba osób, którym należy nieść pomoc lekarską i oferować zabiegi. Z drugiej strony – zbyt niskie środki z Narodowego Funduszu Zdrowia uniemożliwiają prawidłowe działanie szpitali.

więcej...

Dwa lata więzienia i 3 mln zł kary dla Donalda Tuska ?

Donald Tusk podczas konferencji prasowej ogłosił, że Grażyna Piotrowska-Oliwa nie jest już prezesem PGNiG. Była to informacja poufna, grożą za to 2 lata – pisze portal Money.pl.

 

więcej...

Decyzja UOKiK: platforma nC+ złamała prawo.

Spółka ITI Neovision złamała prawo wprowadzając ofertę nC+ - poinformowała prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. UOKiK nakazał również spółce natychmiastowe usunięcie skutków zakwestionowanych działań oraz zapłatę kary w wysokości 11 mln złotych.

więcej...

Partnerzy