Aktualności

Pozew zbiorowy w sprawie klientów Banku Millenium - najnowsze informacje

 13 czerwca rozpoczął się największy proces toczony w formie powództwa zbiorowego w Polsce. Z tą datą do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew ponad dwóch tysięcy uczestników, skierowany na uzyskanie świadczenia za bezpodstawne wzbogacenie dokonane przez Bank Millenium w sprawie, o której pisaliśmy jakiś czas temu. Stan faktyczny dotyczy stosowania przez bank klauzul umownych, które uprzednio zostały uznane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niezgodne z prawem.

więcej...

Pozew zbiorowy w sprawie OFE - najnowsze informacje

 Mamy najnowsze informacje dotyczące zapowiadanego pozwu zbiorowego w sprawie OFE. Grupa inicjatywna, składająca się z blisko stu osób, reprezentowana przez mecenasa Pawła Kowalczyka, rozpoczęła zmagania sądowe mające na celu ustalenie, że Skarb Państwa i ZUS dokonały szkody w majątku zgłaszających się poprzez reformę emerytalną - przejęcie środków OFE do ZUS. Pozew został złożony 10 czerwca.

więcej...

Wspolny Pozew za Bitcoiny ?

 Z całą pewnością prowadzenie ewentualnego sporu grupowego wymagać będzie odpowiedzi na pytanie, czy zdać się w tym względzie tylko na siły swoich rodaków, czy może przyłączyć się do pozwu zbiorowego tworzonego przez społeczność międzynarodową. Sama bowiem specyfika bitcoina jako waluty niezależnej od rozkładu granic i polityki powoduje, że trudno postawić wyraźną linię, gdzie kończy się jego wpływ i poza którą brak jest osób pokrzywdzonych stratą waluty. Po odpowiedzi na to pytanie przyjdzie też czas na zastanowienie się nad wyborem najlepszego możliwego pełnomocnika.

więcej...

Amber Gold ciąg dalszy - pozew przeciwko Skarbowi Panstwa

  Polska praktyka wykorzystywania pozwów zbiorowych w celu zadośćuczynieniu roszczeniu osób poszkodowanych, która ostatnio miała swój mały jubileusz w postaci zakończenia (z powodzeniem) sprawy klientów mBanku, która była pierwszą w Polsce prawomocnie zakończoną sprawą z powództwa grupowego, zderzyła się jakiś czas temu z niesłychanie głośnym i ważnym społecznie tematem, jakim było oszustwo w postaci piramidy finansowej prowadzonej pod przykrywką pewnego przedsiębiorstwa - firmy finansowej.

więcej...

Pozwy zbiorowe - sukces czy porażka ?

 W ramach artykułów publikowanych na portalu WspolnyPozew.com, staramy się przybliżać najświeższe Państwu informacje dotyczące wszczynania i przebiegu głośnych spraw z wykorzystaniem instytucji pozwu zbiorowego, a więc grupowego dochodzenia roszczeń. Taka możliwość jest przewidziana w polskim prawie od kilku ostatnich lat, która to praktyka zapoczątkowana została wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. 

więcej...

Spór w sprawie OFE

 Spór w sprawie OFE trwa na dobre. 

Nie cichną kontrowersje, zrodzone w wyniku zaproponowanej przez rząd polski zeszłej jesieni, a następnie prawnie zaimplementowanej do polskiego systemu zmiany, polegającej na przeniesieniu środków przeznaczonych na emerytury z funduszy OFE do ZUS. Sprawa ta ma również swoje drugie dno w zakresie pozwów zbiorowych. Jak bowiem informowaliśmy kilka miesięcy temu, zrodziła się inicjatywa, polegająca na wyrażeniu sprzeciwu wobec przeniesienia znacznych środków pieniężnych z OFE do ZUS, a w jej ramach prawnicy pragną wykorzystać właśnie procedurę określoną w drodze ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, czyli po prostu powództwa zbiorowego.

więcej...

Pozew Zbiorowy OFE

Na dzień dzisiejszy istnieje grupa prawników, zainteresowana tym, aby bronić ludzi, którzy uważają, iż dokonana niedawno nacjonalizacja OFE odbyła się z oczywistym pokrzywdzeniem interesu społecznego i była niezgodna z prawem. Przeniesienie środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych była sprawną na tyle doniosłą społecznie, iż bez obaw można oczekiwać zgłaszania się kolejnych zainteresowanych.

więcej...

Bank Millenium - pozew zbiorowy

Jednymi z najciekawszych spraw, obok tych zaliczanych do wielkich i medialnych sporów, są sytuację masowego naruszania przez znany i silnie usadowiony w realiach polskiej gospodarki podmiot, na przykład bank lub instytucję kredytową. Do takiej sytuacji można zaliczyć przypadek rodzącego się na naszych oczach pozwu zbiorowego wobec Banku Millenium. Nie jest to jedyny bank w Polsce, mający w swojej ofercie udzielanie kredytów przeliczanych na franki szwajcarskie, ale już wkrótce może się okazać jedną z najczęściej wymienianych instytucji w tym zakresie. A to wszystko poprzez sprawę łączącą niezadowolenie "szarego Kowalskiego", rodzącą sprzeciw Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zainteresowanie prawników...

więcej...

Jastrzębska Spółka Węglowa

Największe polskie firmy, działające w formie spółek akcyjnych, poza osiąganiem najwyższych przychodów i bycia znaczącymi w skali oddawanych danin podatników określonych podatków, powinny stanowić również gwarant bezpieczeństwa społecznego i cechować się tak zwaną społeczną odpowiedzialnością swoich działań. Jednym z narzędzi oddziaływania w tym zakresie może być właściwie skonstruowany system przeznaczania części akcji danej spółki na indywidualne potrzeby jej pracowników, byłych pracowników i ich rodzin.

więcej...

Pozew zbiorowy Frankowcow

 Jedna z warszawskich kancelarii organizuje obecnie akcję, mającą na celu zrzeszanie osób, które zaciągnęły kredyt we frankach, a obecnie zmuszone są do spłacania wielokrotności początkowej sumy. W mniemaniu prawników przedmiotowej kancelarii, opisany stan faktyczny rodzi możliwość skutecznego domagania się ochrony prawnej na podstawie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

więcej...

OFE Pozew Zbiorowy

Sprawa reformy systemu emerytalnego w Polsce budzi olbrzymie kontrowersje. Głos w sprawie zabierająprzedstawiciele poszczególnych zawodów, opcji politycznych, przekonańekonomicznych, jak równieżkwestia ta jest przedmiotem debat społecznych, a nawet tych zwyczajnych, toczonych przy rodzinnym stole. Jedno jest pewne – od dawna nie było w Polsce tak kontrowersyjnego zagadnienia z zakresu budowy szeroko pojętego demokratycznego państwa prawnego.

więcej...

Awaria sieci bankomatów Euronet - będzie pozew zbiorowy ?

Awaria sieci bankomatów Euronet spowodowała, że nie tylko duża rzesza klientów nie mogła wypłacić upragnionej gotówki, ale, co gorsza, niektórzy z nich nadal mają realny kłopot z odzyskaniem swoich pieniędzy. W całość sytuacji włącza się też powszechnie znana awaria w PKO BP, ponieważ od tego banku „się zaczęło”. Fala różnych usterek przeniosła się na infrastrukturę techniczną odpowiedzialną za obsługę innych banków. Efektem powyższego doszło do księgowania wypłacanych pieniędzy pomimo faktu, iż w rzeczywistości zainteresowani nie otrzymywali ani grosza gotówki.

więcej...

PKF Skarbiec - kolejne Amber Gold ?

Jak informuje nas Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, prowadzone jest postępowania w przedmiocie doprowadzenia wielu, wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia ich mieniem przez szereg przedstawicieli, których łączy związek z Polską Korporacją Finansową Skarbiec. Trudno się w tym wszystkim połapać, ponieważ, Polska Korporacja Finansowa Skarbiec nie działa już nawet pod tym szyldem. Zmieniła się nie tylko nazwa, ale i siedziba. Już nie Słupsk, ale Gdańsk. Już nie PKF Skarbiec, ale Pomocna Pożyczka sp. z o.o. Z informacji przedstawianych przez rozżalonych internautów oraz danych związanych z prowadzonym postępowaniem przez gdańską prokuraturę wynika, że firma tylko z nazwy była pomocna. Z całą pewnością jednak jej odpowiedzialność można określić mianem ograniczonej... o ile nie byłby to w tym przypadku eufemizm

więcej...

Wygrany pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi

Popularny serwis społecznościowy Facebook ma zapłacić łącznie 20 milionów dolarów odszkodowania wielu użytkownikom oraz organizacjom zajmującym się ochroną prywatności – tak orzekł sąd federalny w Stanach Zjednoczonych.

więcej...

Pozew Zbiorowy za Kredyt we Frankach ?

Czy polskim bankom grozi pozew zbiorowy niezadowolonych klientów? Wszystko przez ciągle rosnące raty kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Polacy mogą sugerować się sądowymi orzeczeniami z Hiszpanii i Chorwacji, gdzie sądy uznały, że w niewystarczający sposób banki informowały o ryzyku walutowym.

więcej...

Pozew przeciwko największemu producentowi wódki

Central European Distribution Corp to, jak informuje sama firma, czołowy producent wódki na świecie. Ostatnio spółka miała jednak duże problemy, co poskutkowało ogłoszeniem upadłości. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego – firmy różnie radzą sobie z wyzwaniami restrukturyzacji, a w dodatku na miejsce upadłych podmiotów wchodzą zazwyczaj nowe, bo rynek nie lubi próżni, gdyby nie fakt, że przecież CEDC nie była w Polsce małą, nieznaną nikomu firmą, ot, chociażby prowadzącą biznes jako spółka komandytowa lub jawna. CEDC była preżną spółką akcyjną i to, co szczególnie warto tutaj podkreślić, spółką publiczną, której akcje mógł posiadać statystyczny Kowalski.

więcej...

Pozew zbiorowy za ubój rytualny?

Rzeźnie prowadzące ubój rytualny szykują pozew zbiorowy o odszkodowanie za jego zakaz - informuje "Rzeczpospolita". Branża szacuje, że sprzedaż mięsa z uboju osiąga wartość nawet 1,5 mld zł rocznie.

więcej...

Pozew zbiorowy za likwidację stoczni.

Wielki pozew zbiorowy w Szczecinie. Za likwidację stoczni domagają się 70 mln złotych.
Sąd Okręgowy w Szczecinie przyjął pozew zbiorowy akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA. Podpisało się pod nim ponad 1400 osób. Wypłata pieniędzy przez Skarb Państwa ma być rekompensatą za straty spowodowane utratą wartości akcji stoczni.

więcej...

Grupa turystów wygrała pozew zbiorowy z biurem podróży.

Grupa turystów wygrała pozew zbiorowy z biurem podróży.
Blisko 60 tysięcy złotych biuro ma oddać 14 poszkodowanym osobom – tak zadecydował Sąd Okręgowy w Opolu.

więcej...

Pozew zbiorowy za emisję serialu ?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez wyżej wspomniany podmiot, tworzy się obecnie grupa, mająca na celu domagania się odszkodowania, a właściwie, zadośćuczynienia szkody, którą, jak podają sami zainteresowani, miał wyrządzić przekaz zawarty w serialu ZDF „Unsere Muetter, unsere Vaeter”.

więcej...

Partnerzy