Aktualności

Frankowicze przeciwko Millenium - pozew zbiorowy dopuszczony.

Pierwsza z omawianych spraw ściśle wiąże się z niedawnym orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który, odmiennie od sądu niższej instancji, uznał, że należy dopuścić pozew grupowy przeciwko Bankowi Millenium. Mowa tu o największym, a zarazem najbardziej głośnym i obciążonym największą doniosłością społeczną procesie zbiorowym, zgodnie z ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która zebrała prawie 4000 klientów Banku Millenium występujących jako zbiorcza strona powodowa.

więcej...

Wielka afera Volkswagena - podstawa postępowania zbiorowego?

Od ostatnich dni praktycznie cały świat, nie tylko bynajmniej jego motoryzacyjna część, żyje wiadomością o skandalicznych nieprawidłowościach, jakich dopuścił się niezwykle popularny niemiecki koncern Volkswagen. Dość powiedzieć, że przedłożona poniżej informacja była w stanie skrócić realną giełdową wycenę spółki o ponad 25 % wartości, a więc, co zatem idzie, zatrząść kolosem, który, zdało się, nie ma prawa się przewrócić. Czego dotyczy jednak właściwie stan faktyczny niniejszej sprawy?

więcej...

Kredyty we frankach. Pozew zbiorowy nieunikniony?

 Ostatnie sygnały i publikacje oraz kilka orzeczeń sądowych w sprawach kredytów frankowych wstrząsnęły opinią publiczną i otworzyły rynek spekulacji. Czy klienci mogą zadłużeni w szwajcarskiej walucie mogą dochodzić swoich praw w sądzie?

więcej...

Pozew zbiorowy NIE w przypadku Amber Gold

 Decyzja wywołała niemałą burzę, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, iż właściwie blokuje ona możliwości podjęcia sądowej batalii z Amber Gold na niwie postępowania zbiorowego. O sprawie już rozpisały się najbardziej poczytne dzienniki i portale i przeważająca część komentarzy mówi raczej o zawiedzeniu z wyniku tej decyzji. Niemniej jednak, niepowodzenie pozwu zbiorowego wcale nie przekreśla istnienia odpowiedzialności karnej po stronie szefostwa Amber Gold, a sprawa karna ciągle się toczy. Prokuratura zdaje się twardo stać na stanowisku co do istnienia winy po stronie Marcina i Katarzyny P., którzy obecnie znajdują się w areszcie. Z całej sprawy płynie dla nas dość proste przesłanie, że nadal postępowanie grupowe nie jest tak powszechne i łatwo dostępne, jak oczekuje tego większość powodów. Trudności rodzi nie tylko skomplikowana materia procesowa, ale również wymagające jest spełnienie przesłanek formalnych wszczęcia postępowania, co przypadek Amber Gold dobrze unaocznił. Czy nie czas na odformalizowanie procedury wspólnych pozwów, tak, aby były one zdatniejsze do korzystania? To pytanie pozostaje na razie bez jednoznacznej odpowiedzi…

więcej...

Masowe pozwy za rury na działce

Wprowadzona w wyniku nowelizacji podstawowego aktu prawnego regulującego stosunki cywilnoprawne w Polsce, jakim jest Kodeks cywilny instytucja prawna służebności przesyłu umożliwiła regulowanie sytuacji prawnej, związanej z zajmowaniem części działek na potrzeby przeprowadzenia linii przesyłowej.


więcej...

Pozew zbiorowy przeciwko Credit Agricole

 Raz po raz z krytyką spotyka się fakt, że w stosunku do klientów, Bank występuje jako strona umowy o miażdżącej wręcz sile. I nie chodzi tu bynajmniej jedynie o zasób dostępnych środków materialnych - sprawa dotyczy również znajomości rynku, na polu którego zawiera się umowę, jakości i dostępu do obsługi prawnej najwyższej jakości, czy również narzucania określonych rozwiązań umownych. Całość sprowadza się do jednego stwierdzenia: najczęściej o szczegółowej treści podpisywanej z bankiem umowy, decyduje właśnie bank.

więcej...

Dreamliner - wygrany pozew Polaków

 Dziś na łamach portalu WspólnyPozew, chcemy opisać sytuację klientów Polskich Linii Lotniczych LOT, którzy postanowili dociekać swojej ochrony prawnej w związku z niewywiązaniem się przewoźnika z zobowiązania do terminowego zorganizowania przelotu transatlantyckiego. Chodzi mianowicie o 66 klientów, którzy na początku bieżącego roku mieli polecieć na Dominikanę. Do wyprawy wprawdzie doszło, jednak rejs odbył się ze znacznym opóźnieniem. Niezadowoleni klienci postanowili uzyskać korzystne dla nich rozstrzygnięcie sądowe, przesądzające o zasadności wypłacenia odszkodowania.

więcej...

Pozew zbiorowy w sprawie klientów Banku Millenium - najnowsze informacje

 13 czerwca rozpoczął się największy proces toczony w formie powództwa zbiorowego w Polsce. Z tą datą do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew ponad dwóch tysięcy uczestników, skierowany na uzyskanie świadczenia za bezpodstawne wzbogacenie dokonane przez Bank Millenium w sprawie, o której pisaliśmy jakiś czas temu. Stan faktyczny dotyczy stosowania przez bank klauzul umownych, które uprzednio zostały uznane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niezgodne z prawem.

więcej...

Pozew zbiorowy w sprawie OFE - najnowsze informacje

 Mamy najnowsze informacje dotyczące zapowiadanego pozwu zbiorowego w sprawie OFE. Grupa inicjatywna, składająca się z blisko stu osób, reprezentowana przez mecenasa Pawła Kowalczyka, rozpoczęła zmagania sądowe mające na celu ustalenie, że Skarb Państwa i ZUS dokonały szkody w majątku zgłaszających się poprzez reformę emerytalną - przejęcie środków OFE do ZUS. Pozew został złożony 10 czerwca.

więcej...

Wspolny Pozew za Bitcoiny ?

 Z całą pewnością prowadzenie ewentualnego sporu grupowego wymagać będzie odpowiedzi na pytanie, czy zdać się w tym względzie tylko na siły swoich rodaków, czy może przyłączyć się do pozwu zbiorowego tworzonego przez społeczność międzynarodową. Sama bowiem specyfika bitcoina jako waluty niezależnej od rozkładu granic i polityki powoduje, że trudno postawić wyraźną linię, gdzie kończy się jego wpływ i poza którą brak jest osób pokrzywdzonych stratą waluty. Po odpowiedzi na to pytanie przyjdzie też czas na zastanowienie się nad wyborem najlepszego możliwego pełnomocnika.

więcej...

Amber Gold ciąg dalszy - pozew przeciwko Skarbowi Panstwa

  Polska praktyka wykorzystywania pozwów zbiorowych w celu zadośćuczynieniu roszczeniu osób poszkodowanych, która ostatnio miała swój mały jubileusz w postaci zakończenia (z powodzeniem) sprawy klientów mBanku, która była pierwszą w Polsce prawomocnie zakończoną sprawą z powództwa grupowego, zderzyła się jakiś czas temu z niesłychanie głośnym i ważnym społecznie tematem, jakim było oszustwo w postaci piramidy finansowej prowadzonej pod przykrywką pewnego przedsiębiorstwa - firmy finansowej.

więcej...

Pozwy zbiorowe - sukces czy porażka ?

 W ramach artykułów publikowanych na portalu WspolnyPozew.com, staramy się przybliżać najświeższe Państwu informacje dotyczące wszczynania i przebiegu głośnych spraw z wykorzystaniem instytucji pozwu zbiorowego, a więc grupowego dochodzenia roszczeń. Taka możliwość jest przewidziana w polskim prawie od kilku ostatnich lat, która to praktyka zapoczątkowana została wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. 

więcej...

Spór w sprawie OFE

 Spór w sprawie OFE trwa na dobre. 

Nie cichną kontrowersje, zrodzone w wyniku zaproponowanej przez rząd polski zeszłej jesieni, a następnie prawnie zaimplementowanej do polskiego systemu zmiany, polegającej na przeniesieniu środków przeznaczonych na emerytury z funduszy OFE do ZUS. Sprawa ta ma również swoje drugie dno w zakresie pozwów zbiorowych. Jak bowiem informowaliśmy kilka miesięcy temu, zrodziła się inicjatywa, polegająca na wyrażeniu sprzeciwu wobec przeniesienia znacznych środków pieniężnych z OFE do ZUS, a w jej ramach prawnicy pragną wykorzystać właśnie procedurę określoną w drodze ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, czyli po prostu powództwa zbiorowego.

więcej...

Pozew Zbiorowy OFE

Na dzień dzisiejszy istnieje grupa prawników, zainteresowana tym, aby bronić ludzi, którzy uważają, iż dokonana niedawno nacjonalizacja OFE odbyła się z oczywistym pokrzywdzeniem interesu społecznego i była niezgodna z prawem. Przeniesienie środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych była sprawną na tyle doniosłą społecznie, iż bez obaw można oczekiwać zgłaszania się kolejnych zainteresowanych.

więcej...

Bank Millenium - pozew zbiorowy

Jednymi z najciekawszych spraw, obok tych zaliczanych do wielkich i medialnych sporów, są sytuację masowego naruszania przez znany i silnie usadowiony w realiach polskiej gospodarki podmiot, na przykład bank lub instytucję kredytową. Do takiej sytuacji można zaliczyć przypadek rodzącego się na naszych oczach pozwu zbiorowego wobec Banku Millenium. Nie jest to jedyny bank w Polsce, mający w swojej ofercie udzielanie kredytów przeliczanych na franki szwajcarskie, ale już wkrótce może się okazać jedną z najczęściej wymienianych instytucji w tym zakresie. A to wszystko poprzez sprawę łączącą niezadowolenie "szarego Kowalskiego", rodzącą sprzeciw Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zainteresowanie prawników...

więcej...

Jastrzębska Spółka Węglowa

Największe polskie firmy, działające w formie spółek akcyjnych, poza osiąganiem najwyższych przychodów i bycia znaczącymi w skali oddawanych danin podatników określonych podatków, powinny stanowić również gwarant bezpieczeństwa społecznego i cechować się tak zwaną społeczną odpowiedzialnością swoich działań. Jednym z narzędzi oddziaływania w tym zakresie może być właściwie skonstruowany system przeznaczania części akcji danej spółki na indywidualne potrzeby jej pracowników, byłych pracowników i ich rodzin.

więcej...

Pozew zbiorowy Frankowcow

 Jedna z warszawskich kancelarii organizuje obecnie akcję, mającą na celu zrzeszanie osób, które zaciągnęły kredyt we frankach, a obecnie zmuszone są do spłacania wielokrotności początkowej sumy. W mniemaniu prawników przedmiotowej kancelarii, opisany stan faktyczny rodzi możliwość skutecznego domagania się ochrony prawnej na podstawie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

więcej...

OFE Pozew Zbiorowy

Sprawa reformy systemu emerytalnego w Polsce budzi olbrzymie kontrowersje. Głos w sprawie zabierająprzedstawiciele poszczególnych zawodów, opcji politycznych, przekonańekonomicznych, jak równieżkwestia ta jest przedmiotem debat społecznych, a nawet tych zwyczajnych, toczonych przy rodzinnym stole. Jedno jest pewne – od dawna nie było w Polsce tak kontrowersyjnego zagadnienia z zakresu budowy szeroko pojętego demokratycznego państwa prawnego.

więcej...

Awaria sieci bankomatów Euronet - będzie pozew zbiorowy ?

Awaria sieci bankomatów Euronet spowodowała, że nie tylko duża rzesza klientów nie mogła wypłacić upragnionej gotówki, ale, co gorsza, niektórzy z nich nadal mają realny kłopot z odzyskaniem swoich pieniędzy. W całość sytuacji włącza się też powszechnie znana awaria w PKO BP, ponieważ od tego banku „się zaczęło”. Fala różnych usterek przeniosła się na infrastrukturę techniczną odpowiedzialną za obsługę innych banków. Efektem powyższego doszło do księgowania wypłacanych pieniędzy pomimo faktu, iż w rzeczywistości zainteresowani nie otrzymywali ani grosza gotówki.

więcej...

PKF Skarbiec - kolejne Amber Gold ?

Jak informuje nas Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, prowadzone jest postępowania w przedmiocie doprowadzenia wielu, wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia ich mieniem przez szereg przedstawicieli, których łączy związek z Polską Korporacją Finansową Skarbiec. Trudno się w tym wszystkim połapać, ponieważ, Polska Korporacja Finansowa Skarbiec nie działa już nawet pod tym szyldem. Zmieniła się nie tylko nazwa, ale i siedziba. Już nie Słupsk, ale Gdańsk. Już nie PKF Skarbiec, ale Pomocna Pożyczka sp. z o.o. Z informacji przedstawianych przez rozżalonych internautów oraz danych związanych z prowadzonym postępowaniem przez gdańską prokuraturę wynika, że firma tylko z nazwy była pomocna. Z całą pewnością jednak jej odpowiedzialność można określić mianem ograniczonej... o ile nie byłby to w tym przypadku eufemizm

więcej...

Partnerzy