Aktualności

Przedsiębiorcy walczą z ZUS. Wystosowali pozew zbiorowy

To pierwsza tak zmasowana akcja przeciw ZUS. Firmy domagają się odszkodowań, argumentują, że ubezpieczyciel świadomie wprowadził je w błąd. Sprawa dotyczy osób prowadzących działalność przed wrześniem 2008 roku. Ich zdaniem, wprowadzenie w błąd miało polegać na możliwości czasowego zawieszenia działalności i niepłacenia składek ubezpieczeniowych. Później ZUS jednak zażądał zaległych składek, dodatkowo powiększonych o odsetki. Działania państwowego ubezpieczyciela przedsiębiorcy nazywają bezprawiem, m.in. dlatego zdecydowali się na złożenie pozwu zbiorowego. Interesy przedsiębiorców w tej sprawie jest Agnieszka Trzaska, adwokat z kancelarii KKB Kuba, Kos, Gaertner. Podkreśla, że celem postępowania jest stworzenie precedensu prawnego, umożliwiającego dochodzenie do odszkodowania na drodze sądowej indywidualnym członkom grupy poszkodowanych.

więcej...

Pozew zbiorowy kredytobiorców. 900 klientów kontra mBank i Multibank

Niemal 900 klientów skarży niekorzystne warunki kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. W tej sprawie złożyli pozew zbiorowy przeciwko oddziałom detalicznym BRE Banku SA: mBankowi i Multibankowi. Informacja o prowadzonym postępowaniu ma ukazać się w ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej” –postanowił Sąd Okręgowy w Łodzi decyzją z 28 grudnia 2011 r.. Taki komunikat ma na celu powiadomienie i dotarcie do jak największej liczby osób, które są poszkodowane i mogłyby przyłączyć się do pozwu.

więcej...

Szczecinianie zbiorowo pozywają swoje miasto

Grupa 26 mieszkańców Szczecina wystosowała pozew zbiorowy przeciwko swojemu miastu . Domagają się zwrotu pieniędzy za nielegalnie podwyższone czynsze. Inicjatywa wyszła od niezależnej radnej Małgorzaty Jacyny-Witt. Sprawą pozwu zbiorowego zajmuje się kancelaria adwokacka Dariusza Niebieszczańskiego. Teraz pozew rozpatruje sąd, wiele wskazuje na to, że wyda on postępowanie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, ponieważ wystarczy do tego 10 osób. Mecenas Dariusz Niebieszczański podkreśla, że sąd powinien ustalić zasady odpowiedzialności gminy. Chodzi o to, by każdy mógł wtedy wystąpić do miasta o zwrot pieniędzy.

więcej...

Naród przeciwko rządowi – będzie pozew zbiorowy

W czwartek 7 kwietnia 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dn. 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

więcej...

Pozew zbiorowy przeciwko oszustom z Allegro

Allegro to internetowy serwis aukcyjny pośredniczący w transakcjach. Umożliwia on przede wszystkim wystawianie na licytację przedmiotów posiadanych przez użytkowników. Dzięki szerokiemu dostępowi do Internetu, stał się popularny wśród kolekcjonerów, zawodowych handlarzy, ale niestety również wśród oszustów pobierających zapłatę za towar którego nie wyślą lub usługę, której nie zrealizują.  

więcej...

Kosmiczne rachunki w sieci Play – pozew zbiorowy

Rachunek na 1000 zł za używanie smartfona? Na Facebooku aż grzmi od skarg osób, które dostały od Play horrendalnie wysokie faktury za ściąganie danych. Teraz klienci sieci przygotowują pozew zbiorowy.

więcej...

Mieszkańcy Krakowa zbiorowo pozywają miasto

W Krakowie mieszkańcy Starego Miasta mają dość głośnych imprez i tłumu pijanych turystów pod oknami. Zagrozili miastu pozwem zbiorowym, jeśli urzędnicy nie zapewnią im ciszy nocnej. Ale Kraków i inne miasta nie chcą odstraszać turystów

więcej...

Zalesie Górne – pozew zbiorowy przeciwko gminie

W Zalesiu Górnym mieszkańcy wciąż walczą z zalewającą ich posesje wodą. Przy ul. Wiekowej Sosny woda stoi w piwnicach. Można byłoby usunąć ją budując kolektory kanalizacyjne. Te jednak wyklucza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. 

więcej...

Pozew zbiorowy przeciwko Link4

Kilkudziesięciu agentów ubezpieczeniowych, należących do Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, złożyło przeciwko ubezpieczycielowi pozew zbiorowy. Domagają się ponad 13 mln zł odszkodowania.

więcej...

Pozew zbiorowy za unieważnione matury

Zawiadomienie o przestępstwie, żądanie cofnięcia decyzji o unieważnieniu egzaminu dojrzałości - tak maturzyści z Ostrowca Świętokrzyskiego walczą z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Łodzi.

więcej...

Pozew zbiorowy w Bielsku Białej

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przekształcenie Zakładu Gospodarki Lokalowej w miejską spółkę odbyło się z naruszeniem prawa. A grupa lokatorów mieszkań komunalnych straciła możliwość zakup lokalu bonifikatą.

więcej...

Afera w branży ecommerce – wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych.

Do sklepów internetowych trafiły wiadomości e-mail zatytułowane „wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych”. Wiadomości na pierwszy rzut oka wyglądają niepoważnie, należy jednak przyjrzeć się im bliżej.  

więcej...

Air Poland i Enter Air przed sądem za opóźnione loty

Ruszają pierwsze procesy o wypłatę odszkodowań dla pasażerów za opóźnione loty. W warszawskim sądzie zostały złożone zbiorowe pozwy przeciwko dwóm polskim przewoźnikom czarterowym: Air Poland i Enter Air. Poszkodowani to łącznie 174 osoby.

więcej...

Pozew zbiorowy studentów za podwyżkę czesnego

Studenci zaoczni Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego postanowili powalczyć o swoje prawa. Oburzyła ich podwyżka opłat. W niektórych przypadkach chodzi nawet o kilkaset złotych.

więcej...

Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi z trójmiasta

Pozew zbiorowy przeciwko trójmiejskiej spółce Inpro złożyło 25 mieszkańców domów w Sopocie. Twierdzą oni, że budynki mają liczne wady techniczne i żądają od firmy kilkuset tysięcy złotych odszkodowania. 

więcej...

Działacze Małopolskiego Związku Zapaśniczego złożyli pozew zbiorowy przeciwko Sądowi Rejonowemu

10 działaczy Małopolskiego Związku Zapaśniczego w Krakowie domaga się od Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy odszkodowania w wysokości grzywien, jakie musieli zapłacić, tj. 18 tys. zł. Ich zdaniem, grzywny zostały nałożone przez sąd niesłusznie.

więcej...

Pozew zbiorowy mieszkańców gminy Skawina

178 mieszkańców gminy Skawina domaga się zwrotu opłat w wysokości od 700 zł do 3,5 tys. zł, jakie ponieśli na budowę sieci kanalizacyjnej.

więcej...

Prawosławny ksiądz sprowadzał nielegalnie do Kanady pracowników z Polski – pozew zbiorowy.

Policja w Kanadzie postawiła prawosławnemu księdzu Johnowi Lipinskiemu zarzut nielegalnego sprowadzenia kilkudziesięciu pracowników z Polski i ich finansowego wykorzystania. Szacuje się, że Lipinski nielegalnie zarobił ok. 1 mln dolarów. Proces księdza rozpocznie się pod koniec lipca.

więcej...

PZU nie wypłacało odszkodowań pacjentom - pozew zbiorowy

Pacjentom, którzy przeszli zawał serca PZU Życie przez trzy lata nie wypłacał odszkodowań. 15.06.2011 poszkodowani złożyli pozew zbiorowy. Ich liczba to około 2100 osób.

więcej...

Pozew zbiorowy wydawców książek przeciwko piractwu w sieci

Wydawnictwa zamierzają wytoczyć pozew zbiorowy przeciwko portalowi Chomikuj.pl. W tym celu wybierają firmę do skanowania Internetu pod kątem należących do nich treści.

więcej...

Partnerzy