Naród przeciwko rządowi – będzie pozew zbiorowy

data publikacji: 14.01.2012

W czwartek 7 kwietnia 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dn. 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. 

Rządowa ustawa zakłada zmniejszenie składki przekazywanej do OFE. Od maja spadnie ona z 7,3 do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. zostanie zapisane na koncie w ZUS i wydane na obecnych emerytów. Dzięki temu państwo nie będzie musiało pożyczać w tym roku prawie 10 mld zł. A do 2020 r. - nawet ponad 190 mld zł.

Jeszcze zanim prezydent podpisał ustawę emerytalną ekonomista prof. Krzysztof Rybiński zapowiadał zbiorowy pozew przeciwko rządowi za zmiany wprowadzone w OFE. Odszkodowania będzie można dochodzić po orzeczeniu niezgodności z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny.

Ekonomista przekonuje, iż niezgodna z konstytucja jest nie tylko sama ustawa, ale również pośpiech przy jej przygotowywaniu i wprowadzaniu. Prof. Rybińśki zaznacza, iż rządowi nie chodziło o to, by emerytury były wyższe. Jego zdaniem była to tylko manipulacja opinią publiczną, żeby przekonać ludzi, że to była nieunikniona i potrzebna decyzja, podczas gdy tak naprawdę chodziło o to, by ograniczyć wzrastanie długu publicznego.

Prof. Rybiński dodaje również, iżosoby, które są ubezpieczone w II filarze, czyli 15,3 miliona ludzi straciło na decyzji rządu.Zdaniem ekonomisty z prawdopodobieństwem bliskim stu procent można stwierdzić, że dotychczasowy system daje wyższe emerytury niż to, co proponuje rząd. – Proces starzenia się społeczeństwa spowoduje, że tak zwana stopa zastąpienia, czyli procent ostatniego wynagrodzenia, który dziś wynosi ponad 50 proc., spadnie w okolice trzydziestu, a propozycja rządu jeszcze to obniża – wyjaśnia.

Ekonomista zaznacza, że w uzasadnieniu do ustawy emerytalnej dokonano istotnych intelektualnych nadużyć. - Założono parametry, które nie pasują do tego jak w historii wyglądały stopy zwrotu z aktywów finansowych. Rząd po prostu manipulował danymi - dodaje.

DOŁĄCZ DO GRUPY


Partnerzy