Afera w branży ecommerce – wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych.

data publikacji: 11.07.2011

Do sklepów internetowych trafiły wiadomości e-mail zatytułowane „wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych”. Wiadomości na pierwszy rzut oka wyglądają niepoważnie, należy jednak przyjrzeć się im bliżej.

Sprawa dotyczy minimum kilkuset sklepów internetowych. Wiadomości e- mail otrzymały głównie małe sklepy. Nikt nie dostał informacji o pozwie oficjalną drogą listowną, nikt również nie otrzymał informacji o numerze sprawy, a nim o tym o jakie błędne zapisy w regulaminach chodzi. Nikt także nie dostał wiadomości adresowanej bezpośrednio na swoje dane. Wszyscy otrzymali propozycję wycofania pozwów pod warunkiem zapłacenia określonej kwoty pieniężnej, a kwoty za odstąpienie od sprawy wahają się od 2 tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Omawiana sprawa zdecydowanie wymaga nagłośnienia i to nie tylko w mediach branżowych. Pierwsze komentarze, jakie pojawiają się w tej sprawie mówią o próbie wyłudzenia pieniędzy od właścicieli małych sklepów internetowych, ale sporo osób nie podważa tego, że mieli w swoich regulaminach niedozwolone klauzule. Sporo osób rozpoczęło konsultacje z prawnikami. Pojawił się też pomysł złożenia pozwu zbiorowego przeciwko nadawcom tej wiadomości.
Partnerzy