Ostatnie dni przedświątecznych zakupów - o czym warto pamiętać?

data publikacji: 08.12.2012


Z badań przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że 75% przed świątecznymi zakupami przygotowuje listę potrzebnych produktów. Co czwarty konsument prezentów dla najbliższych szuka na promocjach. Ale niemal połowa żyję w błędnym przekonaniu, że sklep ma obowiązek przyjąć nietrafiony prezent.


Przed nami ostatnie dni przedświątecznych zakupów, aby uniknąć kosztownych pomyłek warto zapoznać z kilkoma prostymi radami przygotowanymi przez UOKiK:

  • kupując prezent, upewnijmy się, czy możemy go zwrócić lub wymienić, sklepy  nie mają obowiązku przyjmowania zwrotu pełnowartościowego towaru - jednak mogą same ustalić reguły zwracania lub zamiany produktów, których powinny przestrzegać;
  • jeżeli stwierdzimy, że zakupiony towar jest niezgodny z umową (np. ma inne parametry techniczne niż opisywał to sklep) albo jest uszkodzony, możemy złożyć reklamację w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż dwa miesiące od momentu wykrycia usterki. Składamy ją w sklepie gdzie kupiliśmy towar, najlepiej pisemnie, należy też dołączyć paragon lub inny dowód zakupu;
  • towary kupione w promocji, podlegają reklamacji,podobnie jak produkty, których obniżka nie dotyczy;
  • żywność też można reklamować: paczkowaną – w terminie 3 dni od chwili otwarcia, sprzedawaną luzem – 3 dni od momentu zakupu.

Partnerzy