Baza wiedzy

Dopuszczalność postępowania grupowego

 

W poprzednich artykułach starałem się uzasadnić walory płynące ze wszczęcia postępowania grupowego. Wskazywałem na wiele zalet, zarówno z prawnego, jak i społecznego punktu widzenia, jakie cechuje zgłoszenie swojego roszczenia w ramach powództwa ukształtowanego ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Plusy wspólnego składania pozwu stają się coraz bardziej jasne. No dobrze, ale jak właściwie wszcząć postępowanie grupowe? Kiedy jest ono dopuszczalne i kto oraz na jakich zasadach o tym decyduje?

więcej...

Pozew zbiorowy – jaka jest właściwa ustawa?

Zapoznając się z treścią Kodeksu postępowania cywilnego, można dojść do przekonania, że ustawodawca w zupełności pominął kwestie dochodzenia roszczeń zbiorowych z wykorzystaniem powództwa zbiorowego. Na dobrze ponad tysiąc istotnych przepisów z zakresu postępowania cywilnego, zasadnicza polska ustawa dotycząca procedury cywilnej milczy o kwestiach związanych z powództwem zbiorowym.

więcej...

Mediacja w postępowaniu zbiorowym

Ustawa o pozwach zbiorowych określa, iż na każdym etapie rozprawy sąd może skierować obie strony do mediacji, która pozwala im zawrzeć ugodę.

więcej...

Pozew zbiorowy w sądzie

Pozew zbiorowy może zostać złożony przez grupę poszkodowanych, która liczy co najmniej 10 osób. Zanim jednak wystąpi ona do sądu, musi spełnić pewne warunki. 

więcej...

Pozwy zbiorowe przeciwko bankom i instytucjom finansowym

Banki oraz wszelkie inne instytucje finansowe w oczach przeciętnych Polaków jeszcze do niedawna jawiły się jako przedstawicielstwa, z którymi walka prawna nie miała najmniejszych szans powodzenia. Podejście to zmieniła ustawa umożliwiająca składanie pozwów zbiorowych.

więcej...

Jak złożyć pozew zbiorowy?

Z pozoru może wydawać się, że złożenie pozwu zbiorowego to trudny i żmudny proces, trzeba przecież nie tylko zgromadzić odpowiednie dokumenty, znaleźć reprezentanta – adwokata lub radcę prawnego, ale przede wszystkim odnaleźć przynajmniej kilka osób, które zmagają się z tym samym problemem. I tu pojawia się pytanie – gdzie ich szukać?

więcej...

Pozwy grupowe przeciwko nieuczciwym pracodawcom

Stworzona przez Sejm ustawa o dochodzeniu roszczeń poprzez pozwy grupowe, początkowo dawała poszkodowanym szerokie pole manewru. Nie określała bowiem dokładnie w jakich sprawach można się jednoczyć. Wystarczyło, że zbierze się grupa co najmniej 10 osób, którzy pragną dochodzić roszczeń jednego rodzaju.

więcej...

Ujednolicenie odszkodowania w postępowaniu grupowym

Wszyscy, którzy zdecydują się na dochodzenie swoich praw za pomocą pozwu grupowego, muszą liczyć się z tym, że nie będą mogli zażądać indywidualnego odszkodowania – wysokość roszczenia zgodnie z ustawą musi być jednakowa dla wszystkich członków grupy.

więcej...

Pozew zbiorowy – co to takiego?

Jeszcze do niedawna szary obywatel naszego kraju, narażony na szkodę podczas korzystania z usług nieuczciwej firmy, czy to moralną, czy też materialną, nie miał szans w dochodzeniu swoich praw. W starciu z wielkimi korporacjami tonął w kosztach sądowych i w gąszczu przepisów. 17 lipca 2010 roku, w polskim systemie prawnym pojawiło się jednak nowe narzędzie – pozew zbiorowy. Dzięki niemu droga do zwycięstwa jest o wiele prostsza i tańsza. 

więcej...

Kiedy powód musi złożyć kaucję?

Powód, czyli grupa poszkodowanych wystosowująca pozew zbiorowy, może zostać zobligowany przez sąd do wniesienia kaucji, której wartość nie będzie przekraczała  20% wartości przedmiotu sporu.

więcej...
Poprzednia123

Partnerzy