Baza wiedzy

Pozwy zbiorowe przeciwko deweloperom

Od momentu wejścia w życie ustawy o pozwach grupowych w Polsce, sukcesywnie przybywa spraw wypowiadanych deweloperom. Właściciele nowo nabytych mieszkań skarżą się na przeciekające dachy, odpadający tynk, czy też krzywe ściany.

więcej...

Pozwy zbiorowe a oszuści internetowi

Oszustwa internetowe w dzisiejszych czasach to istna plaga. Jeżeli stałeś się jedną z tysięcy ich ofiar, pozew zbiorowy pomoże Ci w odzyskaniu wyłudzonych pieniędzy.

więcej...

Pozwy zbiorowe w Stanach Zjednoczonych i Polsce

Pozwy grupowe w Stanach Zjednoczonych cieszą się dużą popularnością oraz efektywnością. Od 2010 roku rozwiązanie to pozwala na dochodzenie roszczeń także w Polsce.

więcej...

Najgłośniejsze polskie pozwy zbiorowe

Choć w naszym kraju ustawa o pozwach zbiorowych funkcjonuje zaledwie dwa lata, przez ten czas głośno już było o wielu różny sprawach wytaczanych nieuczciwym firmom przez grupy poszkodowanych. Takie wieści nie cichną, a wręcz przeciwnie – jest ich co raz więcej.

więcej...

Pozwy zbiorowe przeciwko biurom podróży

W polskich mediach niejednokrotnie głośno było o nieuczciwych biurach podróży, z powodu których ich klienci tracili nie tylko pieniądze, lecz również oczekiwane przez cały rok wakacje. Ofiary takich sytuacji mogą teraz skutecznie dochodzić roszczeń - środkiem są pozwy zbiorowe.

więcej...

Jak wygląda pozew zbiorowy - warunki formalne

Pozew zbiorowy powinien przede wszystkim spełniać warunki, które określa Ustawia z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego:

więcej...

Pozew zbiorowy w pigułce

Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób. 

więcej...

Podstawowe informacje o pozwach zbiorowych

Pozew zbiorowy został wprowadzony Ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym w dn. 17 grudnia 2009 roku. Ustawa weszła w życie w terminie 6 miesięcy od jej ogłoszenia, tj. 17 lipca 2010 roku.

więcej...

Kogo można pozwać

Pozew zbiorowy można złożyć na każdy podmiot. Mogą to być producenci, usługodawcy, instytucje finansowe, sieci handlowe, firmy duże lub małe, pod warunkiem, że pozew zbiorowy złoży co najmniej 10 poszkodowanych osób

więcej...

Jak złożyć pozew zbiorowy

Dziesięć to wymagane minimum poszkodowanych osób. Mogą to być zarówno konsumenci jak również przedsiębiorcy, którzy np. chcą złożyć pozew zbiorowy na nieuczciwego konkurenta. Jak zorganizować się w grupę? Można to zrobić za pośrednictwem naszego portalu

więcej...

Partnerzy